wtorek, 27 września 2022 12:25
Reklama

Pieniądze dla oszczędnych. Zużyjesz mniej energii, czeka cię nagroda

Rząd chce, żeby tej zimy Polacy oszczędzali energię elektryczną. Jaki mi plan? Taki jak zawsze – pieniądze. Oszczędni dostawaliby nagrody pieniężne.
Pieniądze dla oszczędnych. Zużyjesz mniej energii, czeka cię nagroda
Autor: iStock

Unia Europejska pracuje nad ogólnoeuropejską strategią oszczędzania energii. Te działania wymusił największy od kilkudziesięciu lat kryzys energetyczny. Zanim jednak zostaną  wypracowane zasady dla całej wspólnoty, swoje decyzje ogłaszają rządy poszczególnych państw unijnych.

Niemiecki rząd zdecydował, że w miejscu pracy nie może być więcej niż 19 stopni Celsjusza. Zostaną wyłączone neony i banery reklamowe, a basenów nie będzie można podgrzewać. Te obostrzenia energetyczne będą obowiązywały do 28 lutego 2023 roku.

Podobne rozwiązania planują wprowadzić również inne kraje Zachodu, m.in. Dania i Szwajcaria. A Polska?

Otóż Polacy – zamiast kija – mają dostać finansową marchewkę. Jak to uzasadnił Piotr Müller, rzecznik rządu: – Wolimy szukać rozwiązań zachęcających do oszczędzania. Przewidujemy mechanizmy, które będą zachęcały do tego, żeby to zużycie energii było niższe.

Wstępny plan przewiduje, że roczne limity dla jednego gospodarstwa domowego wynosiłyby 2 MWh lub 90 proc. zużycia z ubiegłego roku. Po przekroczeniu dopuszczalnego limitu otrzymywalibyśmy wyższe rachunki za prąd. Natomiast ci, którzy oszczędzaliby energię, płaciliby mniej.

Szczegóły nowej rządowej propozycji powinniśmy pozna niebawem.

 

 


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kluczak 12.09.2022 17:19
No i fajnie :( :( :( Nie dość, że się wykosztowałam na pompę ciepła, to teraz jeszcze na prądzie nie zaoszczędzę ( bo raczej więcej zużyję przy włączonej pompie). Trzeba było przy kaflaku zostać i palić byle czym !!! No, wiadomo, że oponami nie wolno !!!

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: hipokryzjaTreść komentarza: papierosy i alkohol ceny w góręData dodania komentarza: 18.09.2022, 12:52Źródło komentarza: Droższe papierosy i alkohol. Rząd szuka pieniędzy i drenuje kieszenie PolakówAutor komentarza: PRAWILNIAK W BENIETreść komentarza: 18 tys zł drewna w bagażniku Seicento? Jaja sobie robicie? Co do artykułu ludzie którzy kradną żeby przeżyć powinni być tylko upominani a tych co kradną dla zarobku zamykaćData dodania komentarza: 13.09.2022, 17:13Źródło komentarza: Do lasu wrócili złodzieje. Kradną drewno opałowe, bo nie ma węglaAutor komentarza: KluczakTreść komentarza: No i fajnie :( :( :( Nie dość, że się wykosztowałam na pompę ciepła, to teraz jeszcze na prądzie nie zaoszczędzę ( bo raczej więcej zużyję przy włączonej pompie). Trzeba było przy kaflaku zostać i palić byle czym !!! No, wiadomo, że oponami nie wolno !!!Data dodania komentarza: 12.09.2022, 17:19Źródło komentarza: Pieniądze dla oszczędnych. Zużyjesz mniej energii, czeka cię nagrodaAutor komentarza: AdaśTreść komentarza: Nie to nie jest zupełnie nowa mowa nienawiści i Bardzo mnie cieszy to że coś takiego istnieje i POWINNO BYĆ WIĘCEJ BW POLSCE TAKICH INSTYTUCJI KTÓRE ZAJMUJĄ SIĘ HEJTEM koniec kropkaData dodania komentarza: 12.09.2022, 17:02Źródło komentarza: W Polsce to zupełna nowość. Można ubezpieczyć dziecko od hejtuAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Złodzieje.Data dodania komentarza: 11.09.2022, 13:54Źródło komentarza: Płatne parkingi. Przypominamy od 1 marca zmiany w WejherowieAutor komentarza: KipiczyTreść komentarza: Nie zliczę ile błędów jest w tym artykule, aż sie niemiło czyta. PozdrawiamData dodania komentarza: 09.09.2022, 17:23Źródło komentarza: Głupia zabawa nastolatków. Mogło dojść do tragedii
Reklama