niedziela, 28 czerwca 2026 03:07
Reklama

Pomóżmy Kasi. Poszukiwany dawca szpiku.

Jutro (20 maja) przy wejherowskim Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego odbędzie się akcja związana z poszukiwaniem dawców szpiku kostnego. Można wówczas zarejestrować się do bazy potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych Fundacji DKMS.
Pomóżmy Kasi. Poszukiwany dawca szpiku.

W  budynku wejherowskiego I Liceum Ogólnokształcącego na ulicy Bukowej od 10.00 do 16.00 odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Tym razem akcja dedykowana jest 27-letniej wejherowiance. O chłoniaku limfoblastycznym Kasia (bardzo agresywnym nowotworze) dowiedziała się pod koniec ciąży. Teraz przechodzi chemioterapię, po której potrzebny będzie jej przeszczep szpiku. Wejherowianka czeka na zgodnego dawcę, dlatego ważna jest każda zarejestrowana osoba.

"Mam wszystko czego potrzeba, a do szczęścia brakuje mi tylko jednego: zgodnego Dawcy." - powiedziała Katarzyna.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. 

Ty również możesz pomóc Kasi rejestrując się jako potencjalny Dawca krwiotwórczych komórek macierzystych.

Szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, a nie, jak się powszechnie uważa, z rdzenia kręgowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnej igły. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

puryma 25.05.2017 09:12
Bardzo dużo ludzi potrzebuje szpiku i to jest przerażająca informacja, ponieważ tak wiele osób nie chce być dawcami - to nic nie kosztuje. Ja mam tylko problemy z moją wątrobą, ponieważ nie potrafię skutecznie jej oczyścić. Polecam tego bloga - http://babka-plesznik.net.pl

Ważne! 19.05.2017 23:11
Chciałabym sprostować - komórki macierzyste (wykorzystywane do przeszczepu) pobierane są obecnie głównie z krwi obwodowej - podłącza się tzw. kaniulę do naczynia krwionośnego na ręce dawcy. Krew z kaniuli przepływa przez separator, który oddziela z niej komórki macierzyste i powraca drugą kaniulą do innego naczynia żylnego dawcy. Metoda ta jest wykorzystywana obecnie w 80%. Jest bezbolesna i nie wymaga znieczulania ani hospitalizacji! Tradycyjne pobieranie szpiku z talerza kości biodrowej - opisane w artykule - stosowane jest jedynie w 20% przypadków! Sama rejestracja do bazy potencjalnych dawców polega natomiast na wypełnieniu ankiety i odpowiedzeniu na kilka pytań dot. stanu zdrowia oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej policzka - zupełnie nieinwazyjna metoda polegająca na pocieraniu wacikiem o wewnętrzną stronę policzka.

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Nordowy Kaszub Treść komentarza: Interesująca wystawa. Ładne miejsce. Ciekawa relacja. Jedna tylko drobna nieścisłość: JPP urodził się w Czarnkowie. Ale w Wejherowie mieszka "od zawsze", więc nie ma sensu poprawiać. Zachęcam do zwiedzania wszystkich wystaw w WCK Data dodania komentarza: 21.09.2025, 06:42 Źródło komentarza: Komiksowo i Jubileuszowo – popkultura w czerni i biel Autor komentarza: Bożena Treść komentarza: Dzień dobry, czy obowiązują zapisy, jakieś wpisowe? nic na ten temat nie doczytałam. Data dodania komentarza: 16.05.2025, 08:41 Źródło komentarza: Bieg i marsz dla dobra – charytatywna akcja w Bolszewie! Autor komentarza: Andre Treść komentarza: Teodora Bolduana ujęto w obławie 14 września Data dodania komentarza: 12.05.2025, 20:28 Źródło komentarza: Obelisk Teodora Bolduana. W 82 rocznicę śmierci Autor komentarza: fan Treść komentarza: fajne Data dodania komentarza: 28.01.2025, 20:10 Źródło komentarza: Artystyczny relaks Autor komentarza: Adam Treść komentarza: Brzmi ciekawie, chętnie przeczytam Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:55 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii Autor komentarza: szubazdolka Treść komentarza: Elegancka recenzja. Podobnie jak książka, którą już miałem okazję przedpremierowo poznać. Ciekawa przygoda :) Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:54 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii
Reklama
Reklama