środa, 14 maja 2025 05:27
Reklama

Coraz więcej zagrożeń w Internecie. Rodzicu pilnuje swoje dziecko!

Internet to współcześnie nieocenione źródło wiedzy. Jest też źródłem ogromnego niebezpieczeństwa, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. W tym przypadku nieodzowną role do spełnienia mają rodzice, którzy mogą sprawić, żeby Internet był dla ich pociech bezpieczny. W jaki sposób niwelować zagrożenia i w jakiej postaci mogą się pojawiać? O tym w niniejszym artykule.
Coraz więcej zagrożeń w Internecie. Rodzicu pilnuje swoje dziecko!

Z pozoru banalne...  dziecko przecież musi orientować sie we współczesnych kwestiach, a obsługa komputera oraz Internetu to obowiązek....  Z takimi  najczęściej tłumaczeniami możemy się spotkać. I właściwie  jest w tym sporo racji, ale... Internet to również ogromne źródło niebezpieczeństw. Nieznajomi, którzy mogą mieć nieczyste zamiary wobec naszego dziecka, sekty, złodzieje, gry - to tylko część zagrożeń.

"Dzieci poznają przez Internet osoby obce. A te często podszywają się pod kogoś kim nie są. Osoby dorosłe mogą udawać dziecko i korespondować z naszym dzieckiem na poziomie 12 - 15 lat. Z powodu, że nasza pociecha nigdy nie spotkała tej osoby, to nie wie z kim pisze i może przekazywać informacje o sobie, rodzinie i majątku (...) Są też inne niebezpieczeństwa. Różne gry, które powodują, że dziecko się uzależnia." - powiedziała asp. szt. Anetta Potrykus z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Uzależnienie to tylko jeden z objawów. Przeradza sie w trudności z radzeniem sobie z otoczeniem czy też problemami w realnym świecie. To jednak nie wszystko. Ostatnio popularne są gry, które nakłaniają do zdemoralizowanych, zwłaszcza zagrażających życiu  zachowań i wszystko w tajemnicy przed innym. To, co najbardziej zatrważające - to "etap końcowy" takich gier - czyli śmierć. Wielu nieszczęściom można zapobiec. Wszystko zależy od czujności rodziców i opiekunów.

"Ważne jest, żeby rodzice nadzorowali swoje dzieci podczas korzystania z Internetu. Instalowali np. na komputerze, tablecie czy telefonie programy zabezpieczające przed szkodliwymi treściami." - powiedziała asp. szt. Anetta Potrykus z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Programy typu: ochrona rodzicielska, kontrola rodzicielska, poinformują nas, gdy dziecko będzie wchodzić na podejrzane strony, a w wielu przypadkach zablokują dostęp do nich.

Pamiętajmy jednak, że to nie zwalania z czujności. Każdy dorosły człowiek powinien zdawać sobie sprawę, że psychika dziecka i młodzieży jest jeszcze krucha, podatna na wpływy. Kształtuje się i młodzi ludzie często zdobywają doświadczenie życiowe, więc mają prawo czegoś nie wiedzieć. To już rola rodzica i opiekuna, żeby  rozbudzić w nich poczucie rozwagi oraz bezpieczeństwa. Muszą czuć, że w sytuacjach trudnych mogą zwrócić się do rodziców, dlatego nie bagatelizujmy siły rozmowy.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama