sobota, 10 maja 2025 14:28
Reklama

Wejherowo - niewiele osób o tym wie. Nasze miasto kolebką tenisa ziemnego.

Wejherowo - propagatorem tenisa ziemnego? Tak było jeszcze przed I wojną światową. Wówczas korty tenisowe istniały w wielu miejscach naszego miasta np. w parku Majkowskiego. Tego oraz innych ciekawostek będzie można dowiedzieć sie w książce pod redakcją Michała Jelińskiego. Na razie jest w trakcie zbierania materiałów.
Wejherowo - niewiele osób o tym wie. Nasze miasto kolebką tenisa ziemnego.

To będzie pierwsza publikacja na temat historii tenisa ziemnego w Wejherowie. A jej powstanie związane jest z jubileuszem.

"Pomysł narzucił się sam w związku z jubileuszem 80-lecia istnienia kortów. Były jednym z obiektów w dużym projekcie infrastruktury sportowo - wypoczynkowo - rekreacyjnej przedwojennego  burmistrza Teodora Bolduana. Korty powstały w 1937 roku, zaś basen kąpielowy w 1939 roku." - powiedział Michał Jeliński naczelnik  Wydziału Kultury, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki w Urzędzie Miasta Wejherowa.

Wejherowo było niegdyś ośrodkiem tenisa, a dawne korty istniały w wielu miejscach  miasta np. w parku Aleksandra Majkowskiego. Nie wszystkie się zachowały.  Te usytuowane przy ulicy Kalwaryjskiej istnieją do dziś.

"Wejherowo z tenisem było związane od wielu, wielu lat. Pierwsza wzmianka (nawet fotograficzna) jest z 1903 roku w rejonie parku. Później w okresie międzywojennym źródło wskazuje, że tez już były u nas korty, bo np. gdyński klub sportowy przyjeżdżał na mecze tenisowe do wejherowskiego klubu 'Kaszubia'. W okresie powojennym też w różnych miejscach na terenie miasta były obiekty tenisowe. Chcemy to zgromadzić, udokumentować. " - powiedział Michał Jeliński naczelnik  Wydziału Kultury, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki w Urzędzie Miasta Wejherowa.

W związku z tym wejherowski wydział kultury zwraca się z prośbą. Być może ktoś z Państwa posiada jeszcze historyczne materiały związane z tenisem w naszym mieście.

"Jeżeli tam bywali, uczestniczyli w turniejach, mają pamiątki, zdjęcia, plakaty oraz inne dokumenty z którymi mogliby się podzielić, to bylibyśmy bardzo wdzięczni." - powiedział Michał Jeliński naczelnik  Wydziału Kultury, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki w Urzędzie Miasta Wejherowa.

Osoby, które mogą pomóc we wzbogaceniu historii o wejherowskim tenisie proszone są o kontakt z naczelnikiem Wydziału Kultury, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki Michałem Jelińskim. Wydział ulokowany jest w Ratuszu. Data publikacji nie jest jeszcze znana. Do końca września br. trwa zbieranie materiałów. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ur.zaraz po II wojnie H.M 28.02.2017 17:17
Jelinski chce za fryko posiadac materialy dla opublikowania ksiazki a apanaze za wydanie skasuje do swojej kieszeni ! Skad pochodzi ten anu wiadomo powstaje w okresie po I-szej wojnie i wielka role odgrywa posel Kwiatkowski posiadajacy ! Piekne korty tenisowe dzialaly zaraz po II wojnie za niby ZLEJ KOMUNY tak jaki fantastyczny basen prawie obok gdzie byl basen dla doroslych i dzieci z prysznicami TRYBUNAMI szatniami kabinami do przebierania barem tarasem z zadaszeniem okragla plyta do tanczenia bo byly latem wieczorki byla TRAMPOLINA dwie wysokosci i to za ZLEJ KOMUNY a od 30 lat kompletna ruina ! Panie Jelinski czy pan wie ze idac dawna 1--szego Maja po prawej stronie stary cmentarz gdzie proboszcz Kaldunski z Fary nie ochrzszczone dzieci jak i samobojcow chowal wlasnie pod gore pod lasem a po prawej stronie byly korty tenisowe . idac dalej 1-szego Maja w las w kierunku schodow prowadzacych na gore do stadionu to po prawej stronie z gory prowadzil tor saneczkowy a po jewej stronie w gore znajdowala sie SKOCZNIA NARCIARSKA i narciarze ladowali na tej wielkiej polanie w sasiedzstwie kapliczek chyba 1-szy upadek czy 2-ugi i kapliczki Cyreneusza pomagajacy Jezusowi podniesc KRZYZ za grzechy kaplanow itd ! A a tam gdzie dzisiaj nowy szpital przy szosie byla taka KIS-KULA gdzie ptaki w niej posiadaly gniazda a dalej rosly mlode drzewa chodzilismy z rodzina na piknik a jeszcze w parku Majakowskiego odbywaly sie wystawy rolne i w wyzszej platformie parku znajdowally sie 2-ie plyty nagdrobe wielkie czarny marmur pochowanych z rodziny KEIZERLINGA ! itd itp. Wejherowa

Reklama
Reklama