wtorek, 27 września 2022 12:04
Reklama

Jak wybrać tornister dla dziecka? Nie tylko Hello Kitty ma znaczenie

Wyprawka szkolna 2022. Warunkiem numer jeden nie jest to, że ma być kolorowy i z postacią z kreskówki. Musi być zdrowy. Jak wybrać właściwy tornister dla ucznia?
Jak wybrać tornister dla dziecka? Nie tylko Hello Kitty ma znaczenie
Autor: iStock

To bolączka głównie rodziców dzieci idących do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Bo to oni razem z dziećmi przeszukują teraz sklepy internetowe i odwiedzają stacjonarne, żeby wybrać właściwy tornister. Żadnemu rodzicowi nie trzeba chyba uświadamiać, że na zakupach dorośli mają zupełnie inne priorytety niż ich pociechy. Dzieci interesuje to, żeby szkolny bagaż był kolorowy i najlepiej z popularną postacią z kreskówki. Tych można wymienić mnóstwo – od Barnie'go przez Hello Kitty po Spider-mana.

Ale rodzic musi kierować się innymi względami. Jak zatem wybrać odpowiedni tornister?

Waga

Kupując go, trzeba zwrócić uwagę na jego wagę. Zalecana (z wypełnieniem), bo uznawana za nieszkodliwą dla dziecięcego kręgosłupa, wynosi 10 proc. wagi ucznia. Czyli jeżeli pierwszak waży 20 kg, to powinno dźwigać nie więcej niż 2 kg.

Dlatego przy zakupie tornistra trzeba wybierać najlżejszy. Ma być dostosowany do wzrostu dziecka. Trzeba też wziąć pod uwagę, że – oprócz zeszytów i podręczników – powinny się w nim zmieścić np. woda czy drugie śniadanie.

Stelaż

Najlepiej wybrać tornister z wybrzuszeniem na odcinku lędźwiowym. Dzięki temu dobrze przylega do pleców. Przydatne są także pasy biodrowe lub piersiowe. To one odciążają plecy oraz ramiona i stabilizują ciężar.

Szelki

Mają być szerokie i miękkie, żeby nie uwierały dziecka. Koniecznie muszą być regulowane.

Kółka

Jeżeli dziecko (to akurat już w przypadku starszych) samo chodzi do szkoły, to warto zastanowić się nad tornistrem z kółkami. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że z reguły takie modele są cięższe. To może być z kolei uciążliwe, jeśli w szkole lekcje odbywają się na różnych piętrach.

Jeśli już zdecydujemy się na taki model, to kółka powinny być duże i wytrzymałe, najlepiej gumowane.

Środek

Komora główna bagażu powinna mieć przegrody, bo to pomaga ułożyć zawartość plecaka. Duże książki powinny znajdować się bliżej pleców, a z przodu zeszyty czy  piórnik. To poprawia wyważenie tornistra.

W środku przyda się też mała kieszonka na suwak, np. na kieszonkowe. Zalecana jest też oddzielna kieszeń na jedzenie. Od środka powinna być zabezpieczona folią izolacyjną, bo chroni ona przed wysoką temperaturą i jest łatwa do wyczyszczenia, gdy jedzenie wypadnie z pojemnika i wybrudzi wnętrze.

Pieniądze

Z badania Providenta wynika, że w tym roku deklarowana przez rodziców średnia kwota wydatków jest o 14 zł wyższa niż rok temu.

Co trzeci dorosły zamierza przeznaczyć na wyprawkę dla jednego dziecka budżet w wysokości do 300 zł.

Co piąty z badanych wyda na wyprawkę od 400 do 500 zł.

Jeszcze więcej chce wydać około 16 proc. rodziców.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Komentarze
Autor komentarza: hipokryzjaTreść komentarza: papierosy i alkohol ceny w góręData dodania komentarza: 18.09.2022, 12:52Źródło komentarza: Droższe papierosy i alkohol. Rząd szuka pieniędzy i drenuje kieszenie PolakówAutor komentarza: PRAWILNIAK W BENIETreść komentarza: 18 tys zł drewna w bagażniku Seicento? Jaja sobie robicie? Co do artykułu ludzie którzy kradną żeby przeżyć powinni być tylko upominani a tych co kradną dla zarobku zamykaćData dodania komentarza: 13.09.2022, 17:13Źródło komentarza: Do lasu wrócili złodzieje. Kradną drewno opałowe, bo nie ma węglaAutor komentarza: KluczakTreść komentarza: No i fajnie :( :( :( Nie dość, że się wykosztowałam na pompę ciepła, to teraz jeszcze na prądzie nie zaoszczędzę ( bo raczej więcej zużyję przy włączonej pompie). Trzeba było przy kaflaku zostać i palić byle czym !!! No, wiadomo, że oponami nie wolno !!!Data dodania komentarza: 12.09.2022, 17:19Źródło komentarza: Pieniądze dla oszczędnych. Zużyjesz mniej energii, czeka cię nagrodaAutor komentarza: AdaśTreść komentarza: Nie to nie jest zupełnie nowa mowa nienawiści i Bardzo mnie cieszy to że coś takiego istnieje i POWINNO BYĆ WIĘCEJ BW POLSCE TAKICH INSTYTUCJI KTÓRE ZAJMUJĄ SIĘ HEJTEM koniec kropkaData dodania komentarza: 12.09.2022, 17:02Źródło komentarza: W Polsce to zupełna nowość. Można ubezpieczyć dziecko od hejtuAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Złodzieje.Data dodania komentarza: 11.09.2022, 13:54Źródło komentarza: Płatne parkingi. Przypominamy od 1 marca zmiany w WejherowieAutor komentarza: KipiczyTreść komentarza: Nie zliczę ile błędów jest w tym artykule, aż sie niemiło czyta. PozdrawiamData dodania komentarza: 09.09.2022, 17:23Źródło komentarza: Głupia zabawa nastolatków. Mogło dojść do tragedii
Reklama