Sobota, 25 czerwca 2022 08:55
Reklama

Polacy piją coraz mniej wódki?

W ostatnich dwóch miesiącach w Polsce spadła sprzedaż wódki w tzw. małpkach. Powód jest prozaiczny: szybko rosnące ceny. W tej konkurencji wygrywa piwo. Tymczasem z danych ratusza w Pucku wynika, że blisko 90% uczniów szkół ponadpodstawowych sięga po alkohol.
Polacy piją coraz mniej wódki?
Autor: Pixabay

W styczniu i lutym tego roku – jak informuje „Rzeczpospolita” – sprzedaż czystej wódki spadła o 9 proc. W tym czasie wódka po raz kolejny podrożała: smakowa o 6-7 proc., czysta o 10 proc. Składa się na to kilka rzeczy: inflacja, rosnąca akcyza oraz wprowadzony w 2021 r. podatek od tzw. małpek, czyli najmniejszych butelek, w jakich sprzedawany jest mocny alkohol. 

Daniną w wysokości 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu zostały obciążone alkohole sprzedawane w opakowaniach do 300 ml. To spowodowało, że ceny małpek mocno podskoczyły. Rezultatem tego fiskalnego ruchu był ubiegłoroczny spadek sprzedaży setek czystej wódki o 23 proc., a największych małpek nawet o jedną trzecią. Pierwsze dwa miesiące 2022 r. przyniosły kolejne spadki sprzedaży.

– Najbardziej ograniczyli swoje zakupy nabywcy najtańszych wódek. Wolumen sprzedaży wódek z segmentu ekonomicznego spadł aż o 17 proc. – powiedziała "Rz" Elżbieta Szarejko, analityk agencji Centrum Monitorowania Rynku.

Na sporze o małpki - jak zauważa „RZ” - na pewno wygrała branża browarnicza. Branża spirytusowa skarży się, że opłaty ominęły piwo, ponieważ najmniejsze butelki tego trunku mają 330 ml pojemności, czyli o 30 ml przekraczają pojemności obciążone opłatą.

Ile piją Polacy?

Jak podaje serwis Medonet, na mieszkańca kraju należącego do UE przypada średnio 11,3 litra czystego alkoholu rocznie – wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Na jednego Polaka rocznie przypada średnio 11,7 litra czystego alkoholu.

Co najmniej raz w miesiącu upija się 35 proc. dorosłych Polaków – oznacza to, że na jedną "okazję" wypijamy ponad 80 proc. butelki wina lub 1,5 litra piwa. Mężczyźni w naszym kraju spożywają 18,4 litra czystego alkoholu na osobę rocznie, w przypadku kobiet jest to 5,6 litra.

Niepokojące dane

Na najbliższej sesji (28 marca) radni Pucka pochylą nad uchwałą w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2023. Dane są mało optymistyczne. W celu opracowania programu, w 2018 r. miasto zleciło wykonanie badań.

Wynika z nich, że 89% uczniów ówczesnych szkół ponadgimnazjalnych sięgało po alkohol. W trzeciej klasie gimnazjum do picia alkoholu przyznała się ponad połowa uczniów (52%). Niepokojące są także dane dotyczące szkół podstawowych: blisko co czwarty uczeń (24%) przyznał się, że pił alkohol. Z koeli najwyższy odsetek młodych osób, które brały narkotyki, był w grupie uczniów szkół ponadgimnazjalnych - 23%. 

Według danych na koniec grudnia 2021 Puck liczy 10 473 mieszkańców. Na terenie całego miasta jest 51 punktów (sklepów i lokali), gdzie można kupić albo wypić alkohol. Jeden taki punkt przypada na 205. mieszkańców. 

Ze szczegółami uchwały można zapoznać się tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Komentarze
Autor komentarza: żonaTreść komentarza: jaki mąż?????Data dodania komentarza: 19.06.2022, 05:59Źródło komentarza: Film o Annie Przybylskiej. Znamy datę premiery i wiemy, kto w nim wystąpiAutor komentarza: HctTreść komentarza: Współczuje rodzicom, ale pieniądze i brak czasu rodziców tak owocujeData dodania komentarza: 24.05.2022, 06:05Źródło komentarza: On ma 16, ona 14 lat. Policja szuka tych nastolatkówAutor komentarza: ElizaTreść komentarza: Napiszcie artykuł na temat opłat czynszu, media, dla osób, które chciały by przyjąć rodzinę z Ukrainy. Rząd ogłosił pomoc 40 zł, a to za mało informacji. Pokrycie jakich kosztów zawiera ta kwota. Co z tym, że mize ktoś udostępnić czasowo mieszkanie np 5 miesięcy.. To trudne, ale potrzebne tematy. Podobno nikt jeszcze nie dostał żadnej bawet zaliczki, na koszty utrzymania tych rodzin. Rzrba podejść do sprawy poważnie i wszystko wszystkim wyjaśnić. Chcemy pomagać, ale musimy płacić za prąd, wodę, gaz i czynsz.Data dodania komentarza: 08.05.2022, 04:25Źródło komentarza: W powiecie wejherowskim jest ponad 4 tysiące uchodźcówAutor komentarza: BasiaTreść komentarza: Pięknie, dobrze, że ocalono ten budynekData dodania komentarza: 12.04.2022, 12:16Źródło komentarza: EkoFabryka w konkursie „Modernizacja Roku – budowa XXI wieku” [ZDJĘCIA]Autor komentarza: JarekTreść komentarza: Brawo Panowie, tak trzymać !Data dodania komentarza: 01.04.2022, 10:18Źródło komentarza: Spirit in the forest w klipie z Pawłem Małaszyńskim [WIDEO]Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub jej rodzinę o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid tel.579925890Data dodania komentarza: 29.03.2022, 17:28Źródło komentarza: Wypadek na rondzie. Mężczyzna trafił do szpitala
Reklama