Od ponad roku, w ramach badania PROLONGER prowadzonego przez dr n.med. Łukasza Lewickiego, kierownika Pracowni Kardiologii Inwazyjnej KCCSiN w Wejherowie, chorym z przewlekłą niewydolnością serca wszczepia się przedsionkowe regulatory przepływu. Są to specjalnie zaprojektowane krążki umożliwiające wytworzenie przecieku między lewym, a prawym przedsionkiem. Ich zadaniem jest obniżenie spoczynkowego i/lub wysiłkowego ciśnienia napełniania lewej komory będącego częstą przyczyną zaostrzenia przewlekłej niewydolności serca. Wielu z tych pacjentów cierpi również na migotanie przedsionków. Jest to najczęstsza forma arytmii spotykana w praktyce klinicznej znacząco nasilająca objawy niewydolności serca.
Ablacja jest najskuteczniejszą metodą leczenia chorych z migotaniem przedsionków. Przyczynia się nie tylko do zmniejszenie incydentów objawowej arytmii, ale również, w świetle najnowszych badań, do zmniejszenie śmiertelności i konieczności hospitalizacji. Podstawowym zabiegiem ablacji w leczeniu migotania przedsionków jest izolacja żył płucnych polegająca na zniszczeniu połączenia między lewym przedsionkiem, a żyłami płucnymi, których nieprawidłowa aktywność jest główną przyczyną tej arytmii.
Zabieg ten przeprowadzany jest metodą krioablacji balonowej lub z wykorzystaniem prądu o częstotliwości radiowej. W obu przypadkach niezbędne jest wykonanie punkcji transseptalnej umożliwiającej wprowadzenie do lewego przedsionka elektrod ablacyjnych.
Zabieg był przeprowadzony przez zespół kardiologów w składzie Adam Priebe, Łukasz Lewicki, Maciej Karwowski oraz pielęgniarek (Urszula Cymanowska, Anita Dubiela-Brzeska), przy aktywnym udziale technika elektroradiologii Kamila Grzeli.
Napisz komentarz
Komentarze