niedziela, 11 maja 2025 08:40
Reklama

Obowiązki właścicieli psów. Wyższe mandaty

Na właścicielach psów zawsze spoczywa obowiązek zadbania o czworonoga. Gdy spacerujemy z psem, musimy zagwarantować również bezpieczeństwo innym uczestnikom miejsc publicznych i np. nie dopuścić do zaatakowania przez psa. Nie zapominajmy również o sprzątaniu po swoim pupilu.
Obowiązki właścicieli psów. Wyższe mandaty

Autor: Zdj: www.pixabay.com

W kwietniu weszły w życie nieco poprawione przepisy dotyczące nakładania grzywien za popełnione wykroczenia m.in. odnośnie czworonogów za które odpowiadają ich właściciele. Nowelizacja nie wprowadziła kolokwialnych zmian. Wzrosła kwota mandatu np. za pogryzienie przez psa. Wyższa kara, w wysokości 500 zł grozi w przypadku niezachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka. Jednak w takiej sytuacji nie jest, to niczym szokującym. Każdy właściciel czworonoga odpowiada bowiem za niego.

„Jeśli chodzi o psy, to na właścicielu spoczywa wiele obowiązków. Pierwszy określony w art. 77 § 1 mówi, że kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków w utrzymaniu zwierzęcia podlega karze grzywny od 50 do 250 zł”. - powiedział Zenon Hinca komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

To nie jedyne konsekwencje. Są one uzależnione od stworzonego przez czworonoga zagrożenia.

„Mandat karny 500 zł to nie jedyne sankcje, jakie może ponieść właściciel psa, który pogryzł człowieka. Poszkodowany może dochodzić zadośćuczynienia za poniesiony ból, koszta leczenia i utraconych zarobków. Dochodzenia tego może domagać się na drodze cywilno – prawnej. – powiedział Zenon Hinca komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Zmianie uległa zatem wyłącznie wysokość mandatów, a nie kwestia narzucenia dodatkowych obowiązków. Te bowiem znane są od dawna. Zatem przypominamy:

„Psy ras niebezpiecznych powinny być wyprowadzane w miejsca publiczne na smyczy i w kagańcu. Są to tzw. środki zwykłe. Na posesji pies powinien być trzymany w kojcu lub na uwięzi. Ustawa Prawo o ochronie zwierząt mówi również, że można psa w miejsca publiczne wyprowadzać bez kagańca i bez smyczy, ale dotyczy to psów dobrze ułożonych (…) Warunek jest taki, że pies musi posiadać identyfikator lub czip.” - powiedział Zenon Hinca komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Na właścicielach psów spoczywają również inne obowiązki.

„Psy od 3 miesiąca życia powinny być szczepione przeciw wściekliźnie. Jeśli właściciel tego nie zrobi, strażnik może wówczas nałożyć mandat. Obowiązuje też zakaz wypuszczania psów po lesie bez kagańca i bez smyczy.” - powiedział Zenon Hinca komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Za psa należy również zapłacić podatek. W mieście Wejherowo wynosi on 75 zł rocznie. Zwolnione z tego obowiązku są osoby po 65 roku życia, osoby niepełnosprawne, które posiadają psa przewodnika oraz osoby będące właścicielem gospodarstwa rolnego. Pamiętajmy również o obowiązku sprzątania po swoim psie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama