poniedziałek, 22 czerwca 2026 08:57
Reklama

Obowiązki właścicieli psów. Wyższe mandaty

Na właścicielach psów zawsze spoczywa obowiązek zadbania o czworonoga. Gdy spacerujemy z psem, musimy zagwarantować również bezpieczeństwo innym uczestnikom miejsc publicznych i np. nie dopuścić do zaatakowania przez psa. Nie zapominajmy również o sprzątaniu po swoim pupilu.
Obowiązki właścicieli psów. Wyższe mandaty

Autor: Zdj: www.pixabay.com

W kwietniu weszły w życie nieco poprawione przepisy dotyczące nakładania grzywien za popełnione wykroczenia m.in. odnośnie czworonogów za które odpowiadają ich właściciele. Nowelizacja nie wprowadziła kolokwialnych zmian. Wzrosła kwota mandatu np. za pogryzienie przez psa. Wyższa kara, w wysokości 500 zł grozi w przypadku niezachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka. Jednak w takiej sytuacji nie jest, to niczym szokującym. Każdy właściciel czworonoga odpowiada bowiem za niego.

„Jeśli chodzi o psy, to na właścicielu spoczywa wiele obowiązków. Pierwszy określony w art. 77 § 1 mówi, że kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków w utrzymaniu zwierzęcia podlega karze grzywny od 50 do 250 zł”. - powiedział Zenon Hinca komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

To nie jedyne konsekwencje. Są one uzależnione od stworzonego przez czworonoga zagrożenia.

„Mandat karny 500 zł to nie jedyne sankcje, jakie może ponieść właściciel psa, który pogryzł człowieka. Poszkodowany może dochodzić zadośćuczynienia za poniesiony ból, koszta leczenia i utraconych zarobków. Dochodzenia tego może domagać się na drodze cywilno – prawnej. – powiedział Zenon Hinca komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Zmianie uległa zatem wyłącznie wysokość mandatów, a nie kwestia narzucenia dodatkowych obowiązków. Te bowiem znane są od dawna. Zatem przypominamy:

„Psy ras niebezpiecznych powinny być wyprowadzane w miejsca publiczne na smyczy i w kagańcu. Są to tzw. środki zwykłe. Na posesji pies powinien być trzymany w kojcu lub na uwięzi. Ustawa Prawo o ochronie zwierząt mówi również, że można psa w miejsca publiczne wyprowadzać bez kagańca i bez smyczy, ale dotyczy to psów dobrze ułożonych (…) Warunek jest taki, że pies musi posiadać identyfikator lub czip.” - powiedział Zenon Hinca komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Na właścicielach psów spoczywają również inne obowiązki.

„Psy od 3 miesiąca życia powinny być szczepione przeciw wściekliźnie. Jeśli właściciel tego nie zrobi, strażnik może wówczas nałożyć mandat. Obowiązuje też zakaz wypuszczania psów po lesie bez kagańca i bez smyczy.” - powiedział Zenon Hinca komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Za psa należy również zapłacić podatek. W mieście Wejherowo wynosi on 75 zł rocznie. Zwolnione z tego obowiązku są osoby po 65 roku życia, osoby niepełnosprawne, które posiadają psa przewodnika oraz osoby będące właścicielem gospodarstwa rolnego. Pamiętajmy również o obowiązku sprzątania po swoim psie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Nordowy Kaszub Treść komentarza: Interesująca wystawa. Ładne miejsce. Ciekawa relacja. Jedna tylko drobna nieścisłość: JPP urodził się w Czarnkowie. Ale w Wejherowie mieszka "od zawsze", więc nie ma sensu poprawiać. Zachęcam do zwiedzania wszystkich wystaw w WCK Data dodania komentarza: 21.09.2025, 06:42 Źródło komentarza: Komiksowo i Jubileuszowo – popkultura w czerni i biel Autor komentarza: Bożena Treść komentarza: Dzień dobry, czy obowiązują zapisy, jakieś wpisowe? nic na ten temat nie doczytałam. Data dodania komentarza: 16.05.2025, 08:41 Źródło komentarza: Bieg i marsz dla dobra – charytatywna akcja w Bolszewie! Autor komentarza: Andre Treść komentarza: Teodora Bolduana ujęto w obławie 14 września Data dodania komentarza: 12.05.2025, 20:28 Źródło komentarza: Obelisk Teodora Bolduana. W 82 rocznicę śmierci Autor komentarza: fan Treść komentarza: fajne Data dodania komentarza: 28.01.2025, 20:10 Źródło komentarza: Artystyczny relaks Autor komentarza: Adam Treść komentarza: Brzmi ciekawie, chętnie przeczytam Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:55 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii Autor komentarza: szubazdolka Treść komentarza: Elegancka recenzja. Podobnie jak książka, którą już miałem okazję przedpremierowo poznać. Ciekawa przygoda :) Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:54 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii
Reklama
Reklama