Stosowanie czasu letniego sprzyja lepszemu wykorzystaniu światła słonecznego. Dzięki zmianie czasu na letni zachód Słońca następuje godzinę później. Aktualnie podział na czas zimowy i czas letni obowiązuje w około 70 krajach na całym świecie.
Dyskusja nad jego zasadnością trwa w Unii Europejskiej od kilku lat. W 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany, a europosłowie chcieli, by tegoroczna zmiana czasu była ostatnią w tych państwach Wspólnoty, które wybiorą na stałe czas letni. Jednakże sprawa nie została do końca rozwiązana. Unijne stolice w tym Warszawa nie podzieliły stanowiska Parlamentu Europejskiego, zatem projekt nie został zatwierdzony. Oznacza to, że póki co będziemy jak do tej pory przestawiać zegarki w ostatni weekend marca i ostatni weekend października.
Zdj: www.pixabay.com
Ciekawostka
Pionierem we wprowadzaniu czasu letniego były Niemcy. W ten sposób chcieli zaoszczędzić węgiel brunatny, który używany jest do produkcji elektrycznej. Potem zmiany czasu zostały wprowadzone w Wielkiej Brytanii, a następnie w większości krajów europejskich.
W Polsce przejścia z czasu zimowego na letni oraz z letniego na zimowy realizowane było okresowo. Czas letni stosowany był w latach 1916-1919, 1940-1949, 1957-1964 oraz od 1977 do chwili obecnej.
Napisz komentarz
Komentarze