niedziela, 6 lipca 2025 06:20
Reklama

Nie wyrzucaj śmieci do lasu! Zobacz ile kosztuje sprzątanie

238 086,48 zł - taką kwotę w ubiegłym roku Nadleśnictwo Gdańsk Lasy Państwowe wydało na sprzątanie śmieci pozostawionych w lesie. Na remont istniejących wiat, miejsc ogniskowych i budowę takich nowych obiektów przeznaczono 101 682,05 zł, bo sprzątanie jednak jest ważniejsze. Nadleśnictwo Wejherowo wydaje około 100 tys. rocznie na zbiór i wywóz śmieci. Pomimo wysokich kar i faktu, iż plastik rozkłada się średnio 500 lat, to i tak wciąż możemy zaobserwować śmieci w lesie. 
Nie wyrzucaj śmieci do lasu! Zobacz ile kosztuje sprzątanie

Autor: Zdj: P.Karbownik (fb: Nadleśnictwo Wejherowo)

Produkujemy niewyobrażalną ilość odpadów. Niestety nie wszystkie z nich trafiają na wysypisko – bardzo często są składowane w lasach. Śmieci to dla naszych lasów prawdziwa plaga.

Dlaczego są tak niebezpieczne?

Dzikie wysypiska śmieci w lesie niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego:

  • W przeciwieństwie do wysypisk legalnych, nie są one oddzielone od podłoża kilkoma warstwami wytrzymałej folii oraz warstwą żużlu. Brak tych zabezpieczeń powoduje przedostawanie się substancji toksycznych do gleby i wód gruntowych, m.in. resztek chemicznych środków ochrony roślin czy przeterminowanych leków. W obrębie dzikich wysypisk notuje się podwyższone koncentracje metali ciężkich oraz miedzi, niklu, cynku, chromu, a nawet rtęci. Doprowadza to do skażenia wód podziemnych i powierzchniowych, w tym często wody pitnej.

  • Dzikie wysypiska śmieci prowadzą do zaburzeń funkcjonowania ekosystemów leśnych, nierzadko do śmierci występujących wokół nich drzewostanów.

  • Składowane odpady z czasem zaczynają się rozkładać (nie ma możliwości kontrolowania tego procesu na dzikich wysypiskach). Następuje rozwój bakterii chorobotwórczych i niebezpiecznych grzybów. Nieprzyjemne dla człowieka zapachy przyciągają zwierzęta roznoszące groźne choroby: szczury, komary, muchy.

  • Powstające w dzikim wysypisku biogazy doprowadzić mogą do samozapłonu odpadów i uwolnienia do atmosfery, gleby i wody substancji trujących, m.in. rakotwórczych.

  • Torebki foliowe trafiające na wysypiska połykane są przez zwierzęta, co prowadzi do ich śmierci. Odłamki szkła lub metalu powodują okaleczenia, a linki oraz sznurki, znoszone przez ptaki do gniazd – plątanie nóg piskląt.

Wszyscy chcemy odpocząć od zgiełku codziennych obowiązków. Las to idealne miejsce do takiego wypoczynku, wyciszenia, relaksu. Niestety wysypiska śmieci w lasach oraz na parkingach leśnych nadal są częstym widokiem.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama