sobota, 17 maja 2025 00:51
Reklama

Sprzęt elektryczny i elektroniczny. Co zrobić, gdy jest do wyrzucenia?

Stary sprzęt elektryczny i elektroniczny zaliczany jest do odpadów niebezpiecznych. Co zatem zrobić, gdy chcemy się go pozbyć?
Sprzęt elektryczny i elektroniczny. Co zrobić, gdy jest do wyrzucenia?

Autor: Zdj: www.pixabay.com

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zaliczany jest do odpadów niebezpiecznych, a zatem należy go traktować w specjalny sposób. Za pozostawienie tego typu sprzętu w miejscu do tego nie przeznaczonym (np. wyrzucenie do śmietnika, wystawienie przed blok czy porzucenie w lesie) grozi kara grzywny.

Nie mozna wyrzucać zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z innymi odpadami! Duże, zużyte sprzęty RTV i AGD należy nieodpłatnie oddać w punkcie zbiórki odpadów niebezpiecznych. W Wejherowie znajduje się on przy ulicy Obrońców Helu tzw. PSZOK.

Natomiast w przypadku wagi sprzętu powyżej 20 kg można zgłosić do bezpłatnego odbioru bezpośrednioz domu lub mieszkania

Limit wagowy odbieranego sprzętu bezpośrednio z gospodarstw domowych obecnie wynosi od 20 kg do 60 kg za sztukę sprzętu AGD i RTV. Limit może być przekroczony pod warunkiem zapewnienia przez mieszkańca pomocy w wniesieniu sprzętu, który waży ponad ten limit.

Sprzęt AGD i RTV odbierany jest wyłącznie z posesji lub mieszkania w wyznaczonym przez odbierającego terminie. Nie wolno wystawiać go na ulice lub pod śmietnik. Odbierany sprzęt musi być cały i niezdekompletowany. Ponieważ zyżyty sprzęt AGD i RTV jest zaliczany do grupy odpadów niebezpiecznych jego demontaż jest wykroczeniem.

  • nieodpłatnie zostawić również w punkcie serwisowym – w przypadku gdy obsługa punktu stwierdzi, że naprawa sprzętu jest niemożliwa lub jest nieopłacalna;
  • Przy dostawie sprzętu do domu, dostawca nie będzie mógł odmówić zabrania starego sprzętu tego samego rodzaju, czyli np. oddamy starą lodówkę za nową.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama