W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy, co wpływa na pogarszającą się widoczność na drodze. W warunkach ograniczonej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Dlatego też bardzo ważnym elementem niechronionych uczestników ruchu drogowego jest odblask, który powoduje, że kierowca dostrzega pieszego z odległości około 150 m.
Pamiętajmy także że na bezpieczeństwo w ruchu drogowym ma wpływ przygotowanie samochodu do podróży. Występujące coraz trudniejsze warunki drogowe, chłodne noce oraz duża wilgotność powietrza sprzyjają parowaniu szyb w samochodzie. Zanim wyruszymy takim samochodem w trasę, musimy odparować szyby. Jeżeli w żaden sposób nie możemy tego zrobić w naszym aucie, to wtedy należy udać się do warsztatu, ponieważ może to świadczyć o niesprawnej wentylacji. Natomiast jazda z szybami, które są zaparowane jest bardzo niebezpieczna i może być przyczyną spowodowania wypadku drogowego.
Kolejnym znaczącym elementem bezpieczeństwa drogowego są opony zarówno letnie jak i zimowe. Pamiętajmy, że opony zimowe powinni założyć wszyscy kierowcy, ponieważ taka opona znacznie lepiej sobie radzi z jazdą po śniegu i jest mniej podatna na tzw. . aquaplaning, czyli poślizg na cienkiej warstwie wody. Ponadto opony zimowe zachowują elastyczność i mają dobrą przyczepność, nawet przy niskich temperaturach. Pamiętajmy także, aby zwrócić uwagę na głębokość bieżnika i jeśli jest mniejsza niż 4 mm takie opony będą sobie gorzej radziły z odprowadzaniem wody i błota pośniegowego. Równie istotne jest prawidłowe ciśnienie w oponach.
Oto kilka prostych rad, o których powinien pamiętać każdy kierowca przed wyjazdem w podróż. Dzięki nim unikniesz niemiłych niespodzianek na drodze i zapewnisz sobie szczęśliwy dojazd do celu!
1. Zanim ruszysz samochodem sprawdź czy: masz przy sobie wszystkie wymagane przepisami dokumenty,- masz zapięte pasy,-twój samochód jest technicznie sprawny (ogumienie, oświetlenie) i odpowiednio wyposażony.
2. Zapoznaj się z aktualnymi przepisami ruchu drogowego.
3. Nie przekraczaj dozwolonej przepisami prędkości (za przekroczenie na terenie zabudowanym prędkości powyżej 50 km/h utracisz prawo jazdy na okres 3 miesięcy).
5. Jedź ostrożnie i myśl o tym, co dzieje się na drodze.
6. Pamiętaj, że wyobraźnia to podstawowa cecha dobrego kierowcy.
Ważnym elementem bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest oprócz doświadczenia, rozwagi i ostrożności na drodze także doskonała znajomość przepisów wynikająca z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Dodatkowym ważnym elementem jest także wiedza na temat możliwych konsekwencji, w przypadku rażących naruszeń bezpieczeństwa drogowego. Poniżej prezentujemy informacje, które powinien znać każdy kierowca.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, w przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości na terenie zabudowanym powyżej 50 km/h kierowca musi liczyć się z zatrzymaniem mu prawa jazdy. W praktyce, ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego organu, który wyda decyzję administracyjną - za pierwszym razem na 3 miesiące.
Ponowne ujawnienie kierowania pojazdem w 3-miesięcznym okresie (z cofniętymi uprawnieniami), będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Następnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami, natomiast znacznie trudniej będzie je odzyskać, ponieważ jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegają się o uprawnienie do kierowania pojazdami.
Co grozi kierowcy w przypadki kierowania bez uprawnień?
Zgodnie z art. 94§ 1 kodeksu wykroczeń za kierowanie pojazdem pomimo nieposiadania stosownych uprawnień stanowi wykroczenie, za które przewidziana jest kara grzywny, z wyłączeniem sytuacji, gdy osoba kierowała pojazdem w czasie obowiązywania orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, który to stanowi przestępstwo określone w art. 244 kodeksu karnego, które jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Osoby, które dopuszczają się kierowania pojazdem, mimo cofnięcia im wcześniej uprawnień w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, wyczerpują znamiona przestępstwa (określonego w nowym art. 180a kk), za który to czyn przewidziano karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.
Jakie konsekwencje ponosi nietrzeźwy kierowca?
W obowiązujących przepisach kara za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości wynosi do lat 2 pozbawienia wolności. Ponadto kierowcy, którzy znajdując się stanie nietrzeźwości spowodowali wypadek drogowy (w którym są osoby ciężko ranne lub zabite) ponoszą bardzo surowe konsekwencje, gdyż grozi za to przestępstwo nawet do 12 lat więzienia. Natomiast zakaz prowadzenia pojazdów może wynieść do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.
Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.
Napisz komentarz
Komentarze