sobota, 17 maja 2025 10:35
Reklama

Czy radny Wasiakowski złamał prawo? Zweryfikuje to CBA...

O tym, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zbada czy Wojciech Wasiakowski oszukiwał w oświadczeniu majątkowym, które złożył jako radny i czy złamał prawo wspominaliśmy odnośnie artykułu dotyczącego sesji. Okazuje się, że sprawa jest poważana. Radny może stracić mandat. Ponadto karą za podanie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym jest pozbawienie wolności od 6 miesięcy do lat 8, jeśli podejrzenia potwierdzą się.
Czy radny Wasiakowski złamał prawo? Zweryfikuje to CBA...

Mieszkańcy Śmiechowa zawiadomili Przewodniczącego Rady Miasta Wejherowa Jacka Gafkę, że prawdopodobnie radny Wojciech Wasiakowski ze Stowarzyszania dla Wejherowian”, nie mieszka od dłuższego czasu w Wejherowie.

„Otrzymałem sygnały od mieszkańców miasta, w tym również od mieszkańców dzielnicy w której mieszkam, iż radny Wasiakowski nie zamieszkuje w Wejherowie. A taką konieczność wskazuje bezpośrednio Kodeks Wyborczy.” – powiedział Jacek Gafka przewodniczący Rady Miasta Wejherowa.

Jeśli radny nie mieszka w danej gminie, to nie może wtedy pełnić mandatu radnego i reprezentować mieszkańców oraz pobierać diety. Zasada ta nie dotyczy osób zatrudnionych na umowę tzn. zastępców prezydenta, dyrektorów, pracowników samorządowych, itd.

„Sprawa oprócz wymiaru typowo prawnego ma wymiar etyczny. W moim odczuciu niedopuszczalne jest oszukiwanie mieszkańców w ten sposób, jeśli te informacje się potwierdzą. Pełnienie funkcji radnego, to jest funkcja zaufania publicznego. To jest silny mandat dający pole do działania, ale działania zgodnego z prawem.” - powiedział Jacek Gafka przewodniczący Rady Miasta Wejherowa.

Jeżeli podejrzenia odnośnie radnego Wasiakowskiego potwierdzą się wówczas oznaczałoby to, że podał nieprawdę w oświadczeniu majątkowym odnośnie miejsca zamieszkania. Zastrzeżenia budzi również kwestia majątkowa w podanym oświadczeniu. Miał bowiem nie podać udziałów w domu znajdującym się poza terenem Wejherowa. Obie wątpliwości, gdy zostaną potwierdzone przez CBA stanowią przestępstwo karane więzieniem.

„Kolidowało to z oświadczeniem majątkowym, które złożył radny.” – wyjaśnił Jacek Gafka przewodniczący Rady Miasta Wejherowa.

Zgodnie z przepisami ustawy samorządowej przewodniczący Rady Miasta ma w obowiązku poddać weryfikacji wszelkie niejasności.

„Ciąży na mnie obowiązek złożenia wniosku o kontrolę takiego oświadczenia majątkowego do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.” - powiedział Jacek Gafka przewodniczący Rady Miasta Wejherowa.

Wniosek dotyczący kontroli został przedstawiony radnym podczas wrześniowej sesji Rady Miasta. Dalsze czynności w tej sprawie będzie realizować Centralne Biuro Antykorupcyjne.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama