Do końca 2020 roku na terenie miasta zostaną utworzone nowe punkty zbiórki odpadów selektywnie gromadzonych przez użytkowników indywidualnych. Obecnie trwają prace związane z montażem i weryfikacją inwestycji. Podziemne gniazda mają być uzupełnieniem systemu gospodarki odpadami. Jedno gniazdo to zestaw pięciu podziemnych pojemników z kioskami wrzutowymi ponad gruntem.
„Podziemne zbiorniki, są większe, bo mają 3mᶟ lub 5mᶟ. Ponadto są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska i lepiej wyglądają, niż typowe pojemniki.” – powiedział Roman Czerwiński prezes zarządu ZUK w Wejherowie.
Gniazda obejmują zbiórkę pięciu frakcji odpadów: makulatura, szkło, plastik, bio i odpady zmieszane.
„Są bardzo dobre ze względu, że nawet największe upały nie powodują tego samego co w pojemnikach, które stoją na słońcu. Jeżeli latem w pojemnikach bio może zachodzić fermentacja, to w podziemnych pojemnikach jest przyzwoita.” – powiedział Roman Czerwiński prezes zarządu ZUK w Wejherowie.
Osiem podziemnych gniazd ulokowano w starej części Wejherowa. Dostępne są dla mieszkańców wspólnot, gdzie powstają pojemniki. Trzy zlokalizowane zostaną wzdłuż ul. Wałowej, dwa – przy ul. Północnej, oraz po jednym - w pobliżu Parku Cedron, przy parkingu nieopodal ul. Reformatów i Starym Cmentarzu przy ul. 3 Maja.
Prace związane z montowaniem podziemnych gniazd na odpady dobiegają ku końcowi. Mieszkańcy będą mogli z nich korzystać wraz z początkiem 2021 roku.
Napisz komentarz
Komentarze