środa, 24 czerwca 2026 06:39
Reklama

Pierwszy taki zabieg w Wejherowie. Trombektomia mechaniczna

Po raz pierwszy w szpitalu w Wejherowie podjęto się leczenia udaru niedokrwiennego mózgu metodą trombektomii mechanicznej. Tydzień temu do placówki trafiła pacjentka – Pani Marianna - której jedyną szansą na uratowanie życia było szybkie zastosowanie tej metody leczenia. Trombektomia mechaniczna dotychczas była wykonywana tylko w jednym ośrodku w województwie pomorskim – Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.
Pierwszy taki zabieg w Wejherowie. Trombektomia mechaniczna

Autor: Zdj: Szpitale Pomorskie

Pod koniec sierpnia w szpitalu w Wejherowie wykonano pierwszy zabieg trombektomii u chorej z licznymi chorobami internistycznymi (astma, sztuczna mechaniczna zastawka serca, zapalenie płuc) i zaburzeniami krzepnięcia krwi. Podjęcie decyzji o zastosowaniu instrumentalnej formy usunięcia skrzepliny z tętnicy było jedyną możliwością pomocy chorej.

„Udar niedokrwienny mózgu jest chorobą polegającą na zamknięciu naczynia tętniczego w mózgu, powodując powstanie obszaru niedokrwienia. Klinicznie objawia się m.in.: niedowładami kończyn, zaburzeniami: mowy, równowagi, czucia czy widzenia. Najnowszymi metodami leczenia „świeżego" udaru niedokrwiennego jest tromboliza i trombektomia.” - powiedziała dr Alicja Mączkowiak ordynator Oddziału Neurologii z Oddziałem Udarowym Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

Tromboliza to metoda leczenia udaru polegająca na podaniu dożylnie leku przeciwkrzepliwego mającego na celu rozpuszczenie skrzepliny zamykającej światło naczynia tętniczego mózgu. Zabieg ten musi się odbyć nie później niż 4,5 godz. od wystąpienia powyższych objawów.

„Istnieje grupa pacjentów, która ze względu na zaburzenia krzepnięcia krwi (przyjmowane niektóre leki kardiologiczne) nie może być poddana trombolizie. Wówczas jedyną możliwością udrożnienia naczynia tętniczego jest trombektomia mechaniczna. I taką metodą właśnie leczyliśmy naszą pacjentkę. Po zabiegu chora, która trafiła do naszej placówki w bardzo złym stanie: w badaniu neurologicznym miała znacznego stopnia niedowład prawych kończyn z zaburzeniami mowy, odzyskała zarówno sprawność prawej ręki i nogi, jak i ustąpiły zaburzenia mowy.” – powiedział dr Artur Dziadkiewicz specjalista neurolog z wejherowskiego szpitala.

Trombektomia to najnowsza metoda leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. Polega ona na instrumentalnym usunięciu skrzepliny z zamkniętego przez nią dużego naczynia tętniczego mózgowia.

„Trombektomia najczęściej poprzedzana jest zabiegiem trombolizy, który polega na podaniu dożylnie leku rozpuszczającego skrzeplinę w naczyniu. Jeśli skrzeplina jest bardzo duża, a zabieg trombolizy nie daje efektu to chorego można kwalifikować do zabiegu trombektomii.” - dodaje dr Mączkowiak.

Czas, w którym można wykonać ten zabieg to 6 godzin od momentu wystąpienia pierwszych objawów neurologicznych.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Nordowy Kaszub Treść komentarza: Interesująca wystawa. Ładne miejsce. Ciekawa relacja. Jedna tylko drobna nieścisłość: JPP urodził się w Czarnkowie. Ale w Wejherowie mieszka "od zawsze", więc nie ma sensu poprawiać. Zachęcam do zwiedzania wszystkich wystaw w WCK Data dodania komentarza: 21.09.2025, 06:42 Źródło komentarza: Komiksowo i Jubileuszowo – popkultura w czerni i biel Autor komentarza: Bożena Treść komentarza: Dzień dobry, czy obowiązują zapisy, jakieś wpisowe? nic na ten temat nie doczytałam. Data dodania komentarza: 16.05.2025, 08:41 Źródło komentarza: Bieg i marsz dla dobra – charytatywna akcja w Bolszewie! Autor komentarza: Andre Treść komentarza: Teodora Bolduana ujęto w obławie 14 września Data dodania komentarza: 12.05.2025, 20:28 Źródło komentarza: Obelisk Teodora Bolduana. W 82 rocznicę śmierci Autor komentarza: fan Treść komentarza: fajne Data dodania komentarza: 28.01.2025, 20:10 Źródło komentarza: Artystyczny relaks Autor komentarza: Adam Treść komentarza: Brzmi ciekawie, chętnie przeczytam Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:55 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii Autor komentarza: szubazdolka Treść komentarza: Elegancka recenzja. Podobnie jak książka, którą już miałem okazję przedpremierowo poznać. Ciekawa przygoda :) Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:54 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii
Reklama
Reklama