Z szacunkowych danych Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że w efekcie działań wojennych zginęło około 2 mln młodych ludzi, obywateli Polski.
„Do pracy fizycznej zmuszono około 700 tysięcy dzieci (…) Po wojnie 1,5 mln polskich dzieci stało się sierotami lub półsierotami. Przyjmuje się, że co 6 dziecko w kołysce, co 4 dziecko w wieku przedszkolnym i co 3 w wieku szkolnym po wojnie zostało bez ojca, matki.” – powiedział Krzysztof Drażba naczelnik Biura Edukacji Narodowej Oddziału IPN Gdańsk.
Ogromna trauma odcisnęła piętno na wielu Polakach. Rany psychiczne, okaleczenia fizyczne, ogromy terror okupacyjny i walka o przetrwanie, a do tego często porzucenie i samotność. Tak nie powinno wyglądać życie dorosłego człowieka, a co dopiero dzieci. Niestety dzieciństwo w czasie międzywojnia oraz II wojny światowej właśnie tak wyglądało. Wystawa „Ukradzione dzieciństwo” przygotowana przez IPN
Obecnie wystawa znajduje się w wejherowskiej siedzibie Muzeum Solidarności. Ze względu na ograniczenia, które wprowadził Rząd nie można teraz wejść do placówki. Istnieje jednak szansa, że od 1 czerwca przy zachowaniu reżimu sanitarnego będzie można osobiście obejrzeć wystawę w wejherowskiej siedzibie Muzeum Solidarności.
Napisz komentarz
Komentarze