Stan podwyższonej gotowości w tych szpitalach oznacza m.in. wstrzymanie zaplanowanych wcześniej przyjęć i przyjmowanie wyłącznie pacjentów znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, poszerzenie bazy łóżkowej, utworzenie dodatkowych stanowisk intensywnej terapii, zabezpieczenie personelu medycznego w stałej gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych.
Ponadto, stan podwyższonej gotowości w zakresie gotowości do oddelegowania personelu medycznego do Szpitala Zakaźnego i Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej obowiązuje w: Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA w Gdańsku przy ul. Kartuskiej 4/6, COPERNICUS Podmiocie Leczniczym Sp. z o.o. w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 1-6, 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku przy ul. Polanki 117 i Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przy ul. Dębinki 7.
Możliwość wprowadzenia stanu podwyższonej gotowości w szpitalach daje art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 256) oraz art. 30 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2019 r., poz. 993).
Ponadto Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Napisz komentarz
Komentarze