środa, 21 maja 2025 06:39
Reklama

Salony kosmetyczne pod lupą. Czy będą zmiany w prawie ?

Jeszcze w tym roku jest możliwa nowelizacji Ustawy o wyrobach medycznych, która weszła w życie w 2010 roku. W rezultacie tej nowelizacji wiele salonów kosmetycznych w Polsce może zostać zamkniętych, a pracę straci kilkadziesiąt tysięcy pracowników.
Salony kosmetyczne pod lupą. Czy będą zmiany w prawie ?

Autor: Zdj; www.pixabay.com

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej wskazało na konieczność nowelizacji Ustawy o wyrobach medycznych. Po tej nowelizacji zabiegi kosmetyczne oraz zabiegi z zakresu medycyny estetycznej będą mogli wykonywać wyłącznie lekarze. 

Czego dotyczy nowelizacja dokumentu?

  • Powołania Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, który miałby szeroki zakres działań, do wycofania danego produktu z rynku włącznie.
  • Obowiązkowego edukowania pacjentów o stosowanych produktach.
  • Zakazu używania wyrobów zregenerowanych.
  • Możliwości pełnej reklamacji stosowanych usług i produktów.

Projekt ustawy został przekazany do konsultacji społecznych pod koniec zeszłego roku i wzbudził wiele kontrowersji. Obawy dotyczą tego, że wprowadzenie zakazu stosowania niektórych zabiegów w salonach kosmetycznych doprowadzi do niekorzystnych zmian na rynku kosmetologicznym. 

Zabiegi, podczas których stosowana jest ingerencja w powłoki ciała budzą wątpliwości ustawodawcy, dlatego w nowym prawie znajdzie się zapis, że takie czynności może wykonywać tylko lekarz. Za nieprzestrzeganie zasad będą grozić sankcje administracyjne, a nawet karne.

Salony kosmetyczne nie będą mogły wykonywać takich zabiegów jak :

  • zastrzyków i wszczepień implantów, 
  • makijażu permanentnego, 
  • mezoterapii, 
  • depilacji woskiem 
  • regulacji brwi

Te zabiegi uznano bowiem jako czynności naruszające ciągłość ciała. 

Kosmetyczki nie będą mogły obsługiwać również urządzeń działających na organizm energią elektryczną oraz falami magnetycznymi o dużej mocy. Taki sprzęt będą mogli obsługiwać tylko lekarze. 

Ciekawostką jest, że projekt zmian w ustawie nie obejmuje salonów tatuażu, którego wykonywanie także narusza powłoki ciała.

Jeżeli zmiany dojdą do skutku, to w bieżącym roku może zniknąć 75 % salonów kosmetycznych, co oznacza likwidację około 50 tysięcy miejsc pracy. Na terenie całego kraju istnieje około 30 tysięcy salonów, które wykonują zabiegi naruszające ciągłość powłok ciała a w  których nie pracują lekarze, a zabiegi wykonują kosmetyczki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama