Z danych KROK wynika, że w ubiegłym roku wykonano w Polsce blisko 26 tysięcy zabiegów kardiochirurgicznych, z czego Oddział Kardiochirurgii Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w szpitalu w Wejherowie wykonał 492 operacje, co uplasowało go na 21 miejscu pod względem ilości zabiegów w kraju. W poszczególnych głównych typach operacji wejherowski Oddział Kardiochirurgii zajął odpowiednio: 7 miejsce pod względem ilości operacji małoinwazyjnych na bijącym sercu w chorobie wieńcowej, 8 miejsce pod względem ilości operacji małoinwazyjnych zastawki mitralnej, 16 miejsce pod względem ilości wykonanych zabiegów zastawkowych, 17 miejsce pod względem ilości zabiegów skojarzonych zastawkowo–wieńcowych, 20 miejsce pod względem ilości zabiegów w tętniakach aorty piersiowej.
"Nie ma nic bardziej przykrego i tragicznego jak zgon okołooperacyjny. Jest to najgorsze powikłanie, tragedia zarówno dla pacjenta i jego rodziny, jak i lekarza operującego oraz całego zespołu leczącego. Niezmiernie cieszy mnie, że w naszym oddziale to powikłanie zdarza się tak rzadko, oszukujemy więc statystyki, które mówią, że powinno zdarzać się częściej.Jest to niewątpliwie wynik doskonałych warunków pracy, kompetencji zespołu i przemyślanej organizacji pracy w oddziale. Niska śmiertelność okołooperacyjna to większe bezpieczeństwo pacjenta, to znak że w danej jednostce leczenie jest kompetentne i skuteczne. Kardiochirurgia w Wejherowie jest najmłodszym oddziałem w kraju, powstała pod koniec 2017 roku, ale tak naprawdę rok 2018 jest pierwszym, w którym wdrożyliśmy wszystkie procedury kardiochirurgiczne u dorosłych, stając się oddziałem pełnoprofilowym. Dlatego obawiałem się trochę, jak wypadniemy na tle innych. Na szczęście moje obawy były nieuzasadnione, zespół stanął na wysokości zadania – powiedział dr Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii w szpitalu w Wejherowie."
Według statystyki KROK – wyniki operacyjne oddziału wyrażone śmiertelnością okołooperacyjną pozwoliły uplasować się wejherowskiemu Oddziałowi Kardiochirurgii na pierwszym miejscu w Polsce, osiągając wynik blisko trzykrotnie niższy od statystycznie spodziewanej śmiertelności okołooperacyjnej, wyliczonej ze skomplikowanych wskaźników.
Napisz komentarz
Komentarze