czwartek, 25 czerwca 2026 20:40
Reklama

Wystawa retrospektywna. Aleksandra Baliszewska - Walicka

Do końca tygodnia można podziwiać w Filharmonii Kaszubskiej wystawę autorstwa Aleksandry Baliszewskiej - Walickiej. Zarówno fani jak i osoby, które po raz pierwszy zobaczą twórczość Artystki będą miło zaskoczeni.
Wystawa retrospektywna. Aleksandra Baliszewska - Walicka

W trakcie wystawy retrospektywnej, która można podziwiać w Filharmonii Kaszubskiej fani Aleksandry Baliszewskiej - Walickiej będą zaskoczeni. Autorka przedstawiła mnóstwo prac, które wcześniej nie były nigdzie prezentowane.
Natomiast osoby, które wcześniej nie miały jeszcze przyjemności zetknięcia się z twórczością Aleksandry Baliszewskiej - Walickiej również będą zaskoczeni. Artystka nie zamyka się bowiem w jednym kanonie sztuki. 
Wystawę można podziwiać od wtorku do piątku w godzinach 10.30 - 21.00.

O Autorce:
Aleksandra Baliszewska - Walicka urodziła się w 1939 roku w Wejherowie. Studiowała 
w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni malarskiej prof. Stanisława Borysewskiego, graficznej prof. Z. Karolaka, tkaniny dekoracyjnej prof. J. Wnukowej oraz w Studium Pedagogicznym prof. Z. Frydrycha. W czasie studiów trzykrotnie została laureatką nagrody „Czerwonej Róży” dla najlepszego studenta uczelni.
Debiutowała w 1965 r. wystawą malarstwa i grafiki w Salonie wystawowym Klubu Studentów Wybrzeża „Żak” w Gdańsku, zaś w 1966 r. wystawą indywidualną w Domu Kultury w Wejherowie. 
W 1968 – indywidualną wystawą grafiki w Gdańskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuki. W latach 1969 – 1971 wielokrotnie wystawiała swoje grafiki i plakaty teatralne w Teatrze Kameralnym w Sopocie.
W latach 1967 – 1974 pracowała jako grafik w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W roku 1975 uczestniczyła czteroma plakatami w VI Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. Jest autorką około 70 programów teatralnych, szeregu drobnych form graficznych, okładek oraz kilkudziesięciu plakatów. Zaprojektowała kostiumy do „Wieczoru Trzech Króli” - Williama Szekspira dla teatru w Lublinie.
W 1973, 1974 i 1976 zdobyła I miejsce w konkursie na plakat „Jarmark Dominikański”. W 1975 roku nagrodę „Gdański Plakat Roku” – za plakat o tematyce kulturalnej.
W 1993 i 1996 uczestniczyła w IV i V Triennale Akwareli w Lublinie oraz wystawiała z grupą artystów z Wybrzeża w Limoges i Paryżu. W latach 1988 - 2002 pracowała jako pedagog i wychowawca w Państwowym Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie prowadząc zajęcia z rysunku, malarstwa oraz fakultety z rysunku aktu. W latach 2000-2010 prowadziła zajęcia w Stowaszyszeniu Nadbałtyckim Plastyków im. Mariana Mokwy w Gdańsku.
Aleksandra Walicka wykonała ilustracje do II wydania „Bedekera Kaszubskiego” – biuletynu Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego autorstwa Róży Ostrowskiej i Izabeli Trojanowskiej. W roku 2011 realizowała cykl czarno-białych prac również dla wydawnictwa Kaszubsko – Pomorskiego dotyczących legend kaszubskich. Były one wystawiane w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie, na dziedzińcu Pałacu Opatów w Gdańsku, w muzeum Literatury w Warszawie oraz na dziedzińcu zamku w Bytowie.


W roku 2015 wystawiła prace „Moje podwórka” w Galerii państwa Danuty i Zdzisława Górskich w Sominach, w galerii NOVA w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji oraz w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie.
W roku 2017 w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku Aleksandra Walicka wystawiała cykl prac związanych w następującymi utworami Williama Szekspira: „Makbet”, Król Lear”, „Hamlet”, „Romeo i Julia” oraz „Burza”.
W 2018 wykonała cykl prac związanych w Piaśnicą, miejscem pomordowanych z okresu okupacji hitlerowskiej, wystawianych w:
- Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie
- galerii Marynarki Wojennej w Gdyni
- galerii „Plama” na Zaspie w Gdańsku
- Centrum Solidarności w Gdańsku
W tym samym roku wzięła udział w zbiorczej wystawie artystów okręgu gdańskiego w Forum Gdańskim. W 2019 roku wzięła udział w zbiorczej wystawie artystów plastyków okręgu gdańskiego dotyczącej zabytków Gdańska. Jest autorką obrazu św. Rocha dla kościoła w Kaliszu Kaszubskim.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Nordowy Kaszub Treść komentarza: Interesująca wystawa. Ładne miejsce. Ciekawa relacja. Jedna tylko drobna nieścisłość: JPP urodził się w Czarnkowie. Ale w Wejherowie mieszka "od zawsze", więc nie ma sensu poprawiać. Zachęcam do zwiedzania wszystkich wystaw w WCK Data dodania komentarza: 21.09.2025, 06:42 Źródło komentarza: Komiksowo i Jubileuszowo – popkultura w czerni i biel Autor komentarza: Bożena Treść komentarza: Dzień dobry, czy obowiązują zapisy, jakieś wpisowe? nic na ten temat nie doczytałam. Data dodania komentarza: 16.05.2025, 08:41 Źródło komentarza: Bieg i marsz dla dobra – charytatywna akcja w Bolszewie! Autor komentarza: Andre Treść komentarza: Teodora Bolduana ujęto w obławie 14 września Data dodania komentarza: 12.05.2025, 20:28 Źródło komentarza: Obelisk Teodora Bolduana. W 82 rocznicę śmierci Autor komentarza: fan Treść komentarza: fajne Data dodania komentarza: 28.01.2025, 20:10 Źródło komentarza: Artystyczny relaks Autor komentarza: Adam Treść komentarza: Brzmi ciekawie, chętnie przeczytam Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:55 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii Autor komentarza: szubazdolka Treść komentarza: Elegancka recenzja. Podobnie jak książka, którą już miałem okazję przedpremierowo poznać. Ciekawa przygoda :) Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:54 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii
Reklama
Reklama