Intensywne opady śniegu i jego zaleganie na dachach obiektów wielkopowierzchniowych może powodować poważne zagrożenia. Nadmierne obciążenie konstrukcji dachu niesie ryzyko jego zniszczenia i w efekcie katastrofy budowlanej. Szczególna uwaga skierowana jest na bezpieczeństwo obiektów handlowych i użyteczności publicznej. Obowiązek odśnieżania dachów i usuwania nawisów śniegu i lodu, spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów.
W okresie zimowym występują typowe zjawiska meteorologiczne polegające na opadach śniegu, marznącego deszczu, gołoledzi, zawiewaniu śniegu oraz niskich temperaturach. Należy być przygotowanym na zmienność aury oraz obserwować komunikaty w mediach. Podczas planowania podróży należy uwzględnić zagrożenia wynikające z występowania tych zjawisk, bowiem mogą nieść zagrożenie dla zdrowia i życia, szczególnie dzieci, osób starszych i zwierząt.
Ponadto pamiętajmy, że gdy chodnik jest śliski, należy go posypać piaskiem. Za niewywiązanie się z tego obowiązku, właściciel nieruchomości może otrzymać karę grzywny w wysokości 100 zł. Właściciele nieruchomości zobowiązani są również do oczyszczania placów ogólnodostępnych, jeżeli przylegają do nieruchomości.
Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą do ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Nie ma wiec znaczenia, czy teren, na którym usytuowany jest chodnik, należy do właściciela nieruchomości czy też nie. Tak bowiem stanowią przepisy. Jeżeli chodnik jest nieodśnieżony, a pieszy poślizgnie się na nim i złamie nogę, ma prawo domagać się od właściciela nieruchomości odszkodowania i zadośćuczynienia za utracone zarobki, poniesione koszta leczenia czy zniszczone w przypadku upadku posiadane przy sobie przedmioty.
Właściciel nieruchomości nie usuwa śniegu z chodnika w przypadku, gdy gmina pobiera opłaty za parkowanie na danym chodniku. Każdy kto jest zobowiązany do odśnieżania danego pasa, nie musi się natomiast martwić wywozem śniegu.
Napisz komentarz
Komentarze