Celem przedstawienia było uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 80. rocznicy śmierci Aleksandra Majkowskiego, patrona biblioteki. Aleksander Majkowski intensywnie włączył się w działalność polityczną i wojskową mająca na celu odzyskanie przez Polskę niepodległości, a potem działał w Komisji Zabezpieczenia Granic Polsko-Niemieckich.
Akcja dramatu „Niepodległość”
Rozgrywa się przy stole w domu Rozalii Pokory przy ul. Wniebowstąpienia w Wejherowie, gdzie na krótko przed zakończeniem I wojny światowej odbywa się spotkanie polskich patriotów. Wśród gości Rozalii Pokory są: dr Aleksander Majkowski z żoną Franciszką Majkowską, ks. Kamil Kantak i Halina Tomaszewska. Zastanawiają się nad przyszłymi granicami Polski i przygotowują odezwę do mieszkańców Kaszub. Na spotkanie przybywa Emilia Wersche – emisariuszka magnaterii rosyjskiej, która jako przeciwniczka rewolucji proletariackiej, próbuje przekonywać polskich patriotów do sojuszu z Rosją w staraniach o granice Polski. Okazuje się, że zna doktora Majkowskiego, bo swego czasu przebywając w Pilawie nad morzem skręciła nogę i pomocy udzielił jej wtedy polski lekarz, który wówczas wpadł jej w oko. Propozycje Rosjanki niemieckiego pochodzenia nie zyskały jednak aprobaty wpływowych polskich patriotów. Spotkanie przerywa list do doktora Majkowskiego, z którego wszyscy dowiadują się o zakończeniu I wojny światowej i przyjeździe marszałka Józefa Piłsudskiego z Magdeburga do Warszawy z misją tworzenia polskiego rządu. W scenie finalnej wszyscy wznoszą toast za odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Po spektaklu prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, któremu towarzyszył zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz, podziękował wszystkim twórcom i współtwórcom spektaklu za znakomite przygotowanie tego wydarzenia podkreślając, że mamy w mieście niesamowity potencjał kultury, czego biblioteka jest koronnym przykładem.
W spektaklu, nad którym od marca br. pracowała biblioteczna grupa teatralna „Errata”, wystąpili: Mateusz Odowski (dr Aleksander Majkowski), Agnieszka Lakowska (żona doktora Franciszka), Jakub Szumilas (ks. Kamil Kantak), Katarzyna Ciesiołkiewicz (Halina Tomaszewska), Wioletta Urbańska (Rozalia Pokora), Aleksandra Ucińska-Makowska (emisariuszka Emilia Wersche) i Karol Miller (kamerdyner Józef).
Reżyseria: Ewelina Magdziarczyk-Plebanek. Scenariusz: Piotr Schmandt. Scenografia: Aleksandra Lis. Oświetlenie, nagłośnienie i multimedia: Krzysztof Powałka. Pomysłodawczyni – Danuta Balcerowicz.
Napisz komentarz
Komentarze