czwartek, 29 maja 2025 19:26
Reklama

Działa szybko i cicho. Nie lekceważ go i dbaj o bezpieczeństwo.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.
Działa szybko i cicho. Nie lekceważ go i dbaj o bezpieczeństwo.

Autor: PSP

Czad (tlenek węgla) jest "cichym zabójcą" - jednym z pierwszych objawów zaczadzenia jest ból głowy. Jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.
W 2017 roku, aż 73 osoby zginęły od zatrucia tlenkiem węgla. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Aby prawidłowo rozpoznać zagrożenie czadem, potrzebujemy specjalnych czujników. Trzeba pamiętać, że koszt zakupu czujnika dymu i czadu jest niczym, w porównaniu z ceną, jaką można zapłacić za brak tego urządzenia w chwili zagrożenia.
Nie bagatelizujmy też objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.W takiej sytuacji natychmiast przewietrzmy pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnijmy porady lekarskiej.

 

 

 

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama