Obóz koncentracyjny Stutthof został utworzony z zamiarem prześladowania i eliminowania polskiej ludności. W późniejszym okresie wojny jego funkcja nieco się zmieniła – obóz włączono w system masowej zagłady europejskich Żydów. Już na początku wojny naziści z Pomorza rozpoczęli tam masowe aresztowania i egzekucje Polaków, realizując plany eksterminacji opracowane jeszcze przed wojną. Z czasem Stutthof stał się jednym z istotnych elementów sieci obozów koncentracyjnych rozsianych po całej Europie. Trafiły tam tysiące Żydów, głównie kobiet, zarówno z Auschwitz, jak i z gett oraz obozów w krajach bałtyckich.
9 maja 1945 roku zakończył się koszmar niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof: 110 000 więźniów z 28 krajów. Liczbę ofiar szacuje się na około 63-65 tys. (ok. 23 tys. zmarłych to ofiary ewakuacji KL Stutthof).
W związku z kolejną rocznicą wyzwolenia obozu w maju odbyły się uroczystości, w których wzięli udział przedstawiciele:
- prezydenta RP Andrzeja Dudy,
- rządu,
- samorządu oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości i turyści.
Instytut Pamięci Narodowej reprezentował dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, dr Marek Szymaniak.
Na początku wydarzenia goście mieli okazję wysłuchać wspomnień córki więźnia KL Stutthof. Następnie wygłoszono okolicznościowe przemówienia, po czym odbyła się modlitwa ekumeniczna, a na koniec liczne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary.
Napisz komentarz
Komentarze