środa, 30 kwietnia 2025 14:26
Reklama Advertisement

Likwidacja instytucji ubezwłasnowolnienia: o co w tym chodzi?

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbyło się spotkanie poświęcone zmianom, jakie niesie za sobą likwidacja instytucji ubezwłasnowolnienia w świetle nowej ustawy.
Kliknij aby odtworzyć

Nowelizacja Kodeksu cywilnego przewiduje likwidację ubezwłasnowolnienia. Celem nowelizacji Kodeksu cywilnego ma być wprowadzenie do polskiego prawa cywilnego nowych przepisów, tzw. modelu wspieranego podejmowania decyzji.

W związku z tym w centrum uwagi znalazły się pytania zadawane sobie przez wiele rodzin i opiekunów, a mianowicie:

  • co nowe przepisy oznaczają dla osób zależnych,
  • jak wpłyną na ich codzienne funkcjonowanie,
  • co stanie się z osobami, które obecnie są objęte ubezwłasnowolnieniem.

O szczegółach i konsekwencjach nowych rozwiązań prawnych mówił dr Michał Urban – ekspert w dziedzinie prawa. Specjalizuje się w prawie dotyczącym osób z niepełnosprawnościami, prawie świadczeń rodzinnych, w tym w składaniu wniosków i odwołań od orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, odwołań od decyzji ZUS-u w sprawach renty socjalnej, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej oraz świadczenia uzupełniającego 500+, prowadzi postępowania o ubezwłasnowolnienie.

Nowe przepisy mogą oznaczać nie tylko konieczność dostosowania się do zmieniającej się rzeczywistości prawnej, ale także dają nadzieję na bardziej podmiotowe traktowanie osób zależnych.

Jak podkreśliła Izabela Minga, prezes Fundacji Autyzm – Brand New Brain, ten temat jest niezwykle ważny dla wszystkich, którzy na co dzień sprawują opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami czy ograniczoną samodzielnością. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
Reklama