sobota, 27 czerwca 2026 18:06
Reklama

Kiedy udać się na wizytę do podologa?

W świadomości większości z nas podolog jest specjalistą od stóp. Po mimo iż do wykonywania tego zawodu nie są wymagane studia wyższe to konieczne jest posiadanie wiedzy z różnych dziedzin, także medycznych.
  • 23.03.2021 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kiedy udać się na wizytę do podologa?

Polska jest krajem, w którym zawód podologa nie posiada jeszcze ustanowionych przepisów i nie jest prawnie uregulowany, dlatego warto korzystać z usług doświadczonych i sprawdzonych specjalistów jak podolog Gdynia. W niektórych krajach Europy zachodniej, takich jak Hiszpania, Portugalia, Francja, Szwajcaria czy od niedawna Niemcy, studia podologiczne są prowadzone na uczelniach medycznych i dają możliwość uzyskania pełnego wyższego wykształcenia. Po zdobyciu tytułu licencjata można już prowadzić samodzielny gabinet i stać się specjalistą w swojej dziedzinie.
W naszym kraju z profesjonalnych usług podologicznych korzystają głównie sportowcy, dla których bardzo ważne jest nie tylko leczenie kontuzji ale także higiena i profilaktyka leczenia stóp.
 

Jakie zabiegi wykonuje podolog


Po mimo iż nie jest zawodem medycznym zna się na wielu dolegliwościach chorobowych z którymi niekiedy zwracamy się do lekarza. Bardzo popularnym i uciążliwym problemem jest wrastanie paznokci u nóg. W ciężkich przypadkach prostowanie takiego paznokcia jest bardziej skomplikowane i wymaga dłuższego leczenia. Na profilaktycznej wizycie podolog wykonuje pedicure, polegające na prawidłowym obcięciu płytki paznokcia oraz sfrezowaniu jej.
Leczenie brodawek, które powstają na skutek zakażenia bakteryjnego, oraz usuwanie odcisków. Odciski mogą pojawiać się w różnych miejscach na stopie, nie zależnie od ich lokalizacji wszystkie miejsca bolesne, zrogowaciałe i zmienione chorobowo powinny być prawidłowo leczone.
 

Jak prawidłowo obcinać paznokcie?


Na pozór prosta czynność jaką jest obcinanie paznokci, w przypadku naszych stóp wymaga trochę więcej uwagi. O nasze paznokcie u rąk najczęściej dbają kosmetyczki. Obcinamy je, piłujemy, malujemy albo serwujemy im bardziej skomplikowane zabiegi. Do paznokci u stóp na ogół przykładamy dużo mniej uwagi, co czasem pokutuje późniejszym wrastaniem ich oraz innymi problemami. Aby rosły zdrowo przede wszystkim powinny być przycinane na prosto, oraz spiłowane po bokach na półokrągło. Nie wolno wycinać ostrych końcówek po bokach, ponieważ skutkiem ich wycinania jest późniejsze wrastanie paznokci.

Prawidłowa higiena stóp jest bardzo ważna w każdym wieku i powinna stanowić ważny element codziennej pielęgnacji o nasze ciało. Jednak szczególną troską swoje stopy powinny objąć osoby cierpiące na schorzenia diabetologiczne oraz choroby układu krążenia u których w cięższym przebiegu choroby może dojść do deformacji stóp i palców.

Materiał zewnętrzny


Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Nordowy Kaszub Treść komentarza: Interesująca wystawa. Ładne miejsce. Ciekawa relacja. Jedna tylko drobna nieścisłość: JPP urodził się w Czarnkowie. Ale w Wejherowie mieszka "od zawsze", więc nie ma sensu poprawiać. Zachęcam do zwiedzania wszystkich wystaw w WCK Data dodania komentarza: 21.09.2025, 06:42 Źródło komentarza: Komiksowo i Jubileuszowo – popkultura w czerni i biel Autor komentarza: Bożena Treść komentarza: Dzień dobry, czy obowiązują zapisy, jakieś wpisowe? nic na ten temat nie doczytałam. Data dodania komentarza: 16.05.2025, 08:41 Źródło komentarza: Bieg i marsz dla dobra – charytatywna akcja w Bolszewie! Autor komentarza: Andre Treść komentarza: Teodora Bolduana ujęto w obławie 14 września Data dodania komentarza: 12.05.2025, 20:28 Źródło komentarza: Obelisk Teodora Bolduana. W 82 rocznicę śmierci Autor komentarza: fan Treść komentarza: fajne Data dodania komentarza: 28.01.2025, 20:10 Źródło komentarza: Artystyczny relaks Autor komentarza: Adam Treść komentarza: Brzmi ciekawie, chętnie przeczytam Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:55 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii Autor komentarza: szubazdolka Treść komentarza: Elegancka recenzja. Podobnie jak książka, którą już miałem okazję przedpremierowo poznać. Ciekawa przygoda :) Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:54 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii
Reklama
Reklama