piątek, 4 lipca 2025 13:49
Reklama

Czym jest kredyt refinansowy i kiedy warto o nim pomyśleć?

Refinansowanie kredytu to, innymi słowy, otrzymanie środków na jego spłatę. Kredyt refinansowy najczęściej zaciągany jest w przypadku kredytów hipotecznych, jednak może również finansować innego rodzaju zobowiązania, na przykład kredyty gotówkowe. Na czym dokładnie polega i kiedy warto rozważyć jego zaciągnięcie?
  • 27.04.2021 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym jest kredyt refinansowy i kiedy warto o nim pomyśleć?

 

Do banku po (nowy) kredyt

Ideą kredytu refinansowego jest zaciągnięcie w banku B zobowiązania, które pozwoli spłacić wcześniej zaciągnięty kredyt w banku A. Nie chodzi tu jednak o to, aby popadać w tak zwaną pętlę długów i jednym zobowiązaniem spłacać kolejne. Kredyty refinansowe z reguły nie są bowiem przeznaczone dla osób, które popadły w kłopoty finansowe i nie dysponują odpowiednimi na spłatę raty kredytu środkami. Są to zobowiązania zaciągane na korzystniejszych warunkach, niż które miały miejsce podczas podpisywania wcześniejszej umowy kredytowej. To też tłumaczy, dlaczego najczęściej po kredyt refinansowy sięgają osoby posiadające kredyt hipoteczny. Jego specyfika polega na tym, że spłaca się go przez kilkanaście lat, podczas których sytuacja na rynku może ulec diametralnej zmianie. Jeśli zmiany te są korzystne dla kredytobiorcy, to dzięki kredytowi refinansowemu może on z nich skorzystać.

Jak to działa?

Otóż kredyt refinansowy można zaciągnąć na lepszych warunkach, niż zobowiązanie pierwotne. Przykładowo jego oprocentowanie może być niższe, co znacząco zmniejsza raty kredytu. Co więcej, klienci mogą ubiegać się o wydłużenie okresu kredytowania, co dodatkowo pozwoli zmniejszyć miesięczne zobowiązanie wobec banku. Niemniej jednak kredyt refinansowy nie jest deską ratunkową dla osób, które popadły w duże kłopoty finansowe. Dzieje się tak dlatego, że przed jego udzieleniem bank sprawdza zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Jeśli zdolność ta jest na niskim poziomie, może on spotkać się z odmową udzielenia kredytu. Ważne jest więc oszacowanie możliwości spłaty kredytu refinansowanego, a tym samym własnej zdolności kredytowej. Spłata nowego kredytu odbywa się tak jak w przypadku kredytu pierwotnego - w wygodnych, miesięcznych ratach.

Czy to się opłaca?

Kredyt refinansowy zaciągany jest z reguły po to, aby spłacać zobowiązanie na korzystniejszych zasadach, zatem pod tym względem rzeczywiście się opłaca. Bywa on odciążeniem dla gospodarstw domowych, których raty są o wiele wyższe od tych, które płacą nowi kredytobiorcy. Warto jednak sprawdzić poszczególne oferty banków udzielających kredyty refinansowe. Zainteresowani mogą skorzystać z formularza dostępnego na stronie https://www.expander.pl/kredyty/refinansowy/. Warto pamiętać, że refinansowaniu podlega nie tylko kredyt hipoteczny, choć to z reguły ten rodzaj zobowiązania najchętniej wymieniany jest na inne, oprocentowane korzystniej. Istnieje jednak możliwość refinansowania kredytu gotówkowego, konsumenckiego czy kredytu celowego, w tym na przykład samochodowego. Jeśli z biegiem czasu zmianom uległy stopy procentowe, to być może warto rozważyć zaciągnięcie kredytu refinansowego na lepszych warunkach. 

Materiał Partnera


Reklama
Reklama