Panele słoneczne – prosty sposób na produkcję energii elektrycznej
Energia słoneczna od lat była wykorzystywana m.in. do ogrzewania wody. Jednak w ostatnich dekadach skoncentrowano się na zupełnie innej technologii, o znacznie wyższym potencjale. Mowa oczywiście o coraz modniejszej fotowoltaice, która pozwala produkować z promieniowania słonecznego energię elektryczną.
Sama ta technologia jest oparta o tzw. zjawisko fotowoltaiczne, odkryte już ponad 100 lat temu. Zasada jego działania jest prosta: kiedy na materiał będący półprzewodnikiem padną promienie słoneczne, dochodzi do wzbudzenia elektronów zawartych w jego atomach i wzniesienia ich na wyższy poziom energetyczny. W efekcie jest wytwarzany prąd stały. To jednak dopiero początek działania fotowoltaiki.
Jaka jest zasada działania instalacji fotowoltaicznej?
Choć większość osób kojarzy instalacje PV wyłącznie z obecnością paneli fotowoltaicznych na dachu, jest to tylko jeden z komponentów, które odpowiadają za działanie całego systemu.
Panele fotowoltaiczne rzeczywiście odgrywają kluczową rolę w całym systemie. Ogniwa fotowoltaiczne, z których są one zbudowane, powstają z materiału półprzewodnikowego, jakim jest krzem. Dlatego – zgodnie z zasadą opisaną powyżej – gdy na kryształy krzemu padają promienie słońca, powstaje prąd stały. Jednak w tej postaci nie może on trafić do instalacji elektrycznej w domu czy w firmie.
– Prąd DC powstały dzięki umieszczeniu ogniw fotowoltaicznych na dachu musi zostać przetworzony tak, aby energia uzyskała postać dokładnie taką, jaką ma ta przesyłana z sieci energetycznej – wyjaśnia ekspert z firmy Boniterm. – Dlatego potrzebny jest drugi komponent systemu, czyli inwerter. To on odpowiada za przekształcenie energii elektrycznej tak, aby powstał prąd zmienny odpowiedni do wykorzystania w warunkach typowej domowej czy firmowej sieci – dodaje.
Za połączenie paneli słonecznych i inwertera odpowiadają specjalne przewody solarne. Sama instalacja musi być też uzupełniona o precyzyjnie dobrane zabezpieczenia, a także dodatkowe oprzyrządowanie, które zapewnia wydajną i bezpieczną pracę całego systemu.
Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?
Instalacja fotowoltaiczna może powstać właściwie wszędzie, gdzie jest oczekiwana bezkosztowa i ekologiczna produkcja energii elektrycznej. Z tej technologii mogą korzystać nie tylko duże firmy czy instytucje. Dziś największa jest popularność instalacji PV wśród mieszkańców domów jednorodzinnych.
Powód jest prosty: wystarczy kawałek powierzchni dachu budynku, aby można było dokonać montażu paneli fotowoltaicznych i zacząć produkować darmowy prąd ze słońca. Koszt instalacji – choć na pozór wydaje się wysoki – zwraca się nawet w ciągu 5 lat, a korzyści z wytwarzania elektryczności ze słońca można czerpać nawet przez ponad 30 lat. Rachunek jest więc prosty – zwłaszcza w dobie nieustannych podwyżek stawek energii z sieci.
Dofinansowania na prąd ze słońca – teraz najlepszy moment na fotowoltaikę
Jeśli myślisz o tym, aby zamontować moduły fotowoltaiczne w swoim domu i zacząć produkować prąd ze słońca, teraz jest na to najlepszy moment. Ponieważ fotowoltaika korzysta z odnawialnych źródeł energii do produkcji prądu, możliwe jest uzyskanie korzystnych dofinansowań. Szczególnie wiele zachęt finansowych czeka na użytkowników, którzy zdecydują się na montaż źródła energii o mocy do 50 kWp. Ich uznaje się za prosumentów, co przekłada się na preferencyjny system rozliczania nadwyżek prądu wytworzonego z modułów fotowoltaicznych (net-metering).
Można też liczyć m.in. na:
- dotacje z rządowych programów Mój Prąd i Czyste Powietrze w wysokości do 5 000 zł,
- opcję skorzystania z ulgi temomodernizacyjnej od podatku PIT,
- lokalne programy dofinansowania do fotowoltaiki.
To oznacza znacznie szybszy zwrot z inwestycji.
Zainwestuj w fotowoltaikę z Boniterm
Chcesz zacząć produkcję darmowego prądu ze słońca? Zrób to z ekspertami, którzy krok po kroku przeprowadzą Cię przez cały proces – tak, abyś cieszył się wysokimi uzyskami i bezpieczną pracą całego systemu. Wystarczy się skontaktować i poprosić o darmową wycenę, aby podjąć świadomą decyzję.