piątek, 9 maja 2025 15:49
Reklama

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Bogusławy Zubrzyckiej w Wejherowie

W dniu 25 marca 2024 roku, w uroczystej atmosferze, społeczność Wejherowa zgromadziła się przy ulicy Kopernika 13, aby uczcić pamięć Bogusławy Zubrzyckiej, wybitnej postaci związanej z miastem i jego kulturalnym życiem. Wydarzenie to miało miejsce na fasadzie budynku Stowarzyszenia Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (SWUTW), gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą tej niezwykłej kobiecie. Odsłonięcia dokonali Zdzisława Obrębska, słuchaczka SWUTW, oraz prezydent Wejherowa, Krzysztof Hildebrandt, podkreślając tym samym znaczenie Bogusławy Zubrzyckiej dla społeczności lokalnej.
Kliknij aby odtworzyć

Bogusława Zubrzycka, znana również jako Bogna, była nie tylko cenioną wykładowczynią i rzeczniczką prasową SWUTW, ale przede wszystkim osobą o wszechstronnych talentach. Jej pasje obejmowały literaturę, filozofię, muzykę i kulturę, a miłość do Wejherowa często znajdowała odzwierciedlenie w jej twórczości. Prezydent Hildebrandt, wspominając Bognę Zubrzycką, podkreślił jej zaangażowanie w życie miasta oraz to, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o takich osobach, które "żyją w naszych sercach i pamięci".

Bogusława Zubrzycka urodziła się w Warszawie w 1933 roku, a od 2004 roku związała swoje życie z Wejherowem, gdzie aktywnie uczestniczyła w życiu społeczno-kulturalnym. Jej zainteresowania i talent literacki zaowocowały licznymi publikacjami, w tym tomikami wierszy i książkami. Jako laureatka wejherowskiego konkursu literackiego "Powiew Weny" i autorka książek "Poema starszej pani", "Mój Jasny Brzeg" oraz "W zamknięciu", Zubrzycka wniosła znaczący wkład w rozwój lokalnej kultury. O jej życiu i działalności opowiada również książka Henryka Połchowskiego "WRZASK", oparta na wspomnieniach poetki.

Oprócz działalności literackiej, Bogna Zubrzycka aktywnie angażowała się w życie Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, będąc nie tylko wykładowczynią, ale i rzeczniczką prasową uczelni. Jej pasją była również muzyka – grała na skrzypcach, uczyła się tego instrumentu w czasie wojny w konspiracji, a później przez wiele lat występowała w Teatrze Muzycznym w Gdyni i uczyła w gdyńskiej Szkole Muzycznej.

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej była również okazją do przypomnienia twórczości Bogusławy Zubrzyckiej. Wiersze poetki czytali słuchacze SWUTW występujący w grupie teatralnej "Srebrna Nitka", a wyświetlony film z wywiadem z Bogną Zubrzycką pozwolił wszystkim zgromadzonym lepiej poznać tę wyjątkową postać. Wydarzenie to nie tylko uhonorowało pamięć Bogusławy Zubrzyckiej, ale również podkreśliło ważną rolę, jaką kultura i dziedzictwo odgrywają w życiu społeczności Wejherowa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama