niedziela, 28 czerwca 2026 08:48
Reklama

Wykorzystują odpady w celach ogrodzeniowych. Szkodzą innym mieszkańcom i środowisku.

Ogrodzenie z odpadów? Niestety w wielu miastach możemy spotkać takie pomysły. Nie brakuje ich także w Wejherowie. Tymczasem to bardzo szkodliwe dla środowiska i co za tym idzie dla naszego społeczeństwa. O interwencje proszą sami mieszkańcy, którzy obserwują coraz więcej takich negatywnych przypadków.
Wykorzystują odpady w celach ogrodzeniowych. Szkodzą innym mieszkańcom i środowisku.

Autor: SM Wejherowo

Zużyte opony są odpadem, który bardzo obciąża środowisko naturalne. W przepisach prawa oznaczone są kodem 16.01.03. i podobnie jak inne odpady  nie powinny być zbierane przez osoby fizyczne i wykorzystywane bez odpowiedniego recyklingu jako materiał budowlany czy  ogrodzeniowy.

Ostatnio do Straży Miejskiej docierają sygnały o gromadzeniu na niektórych posesjach dużej ilości opon. Mieszkańcy są tym  faktem zaniepokojeni. I mają  rację. Strażnicy interweniują i nakazują odpady usunąć za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm. Ale nie tylko osoby fizyczne gromadzą opony.  Na niektórych osiedlach zużyte opony stały się materiałem do wyznaczania miejsc parkingowych. Nie wygląda to estetycznie i szpeci krajobraz osiedla. Warto to mało eleganckie  ogrodzenia „oponowe” zlikwidować.  

Opony nie ulegają rozkładowi, a ze względu na swoją objętość wymagają dużej powierzchni magazynowania i specjalnie przygotowanego terenu.  Zużyte opony można poddać dwóm rodzajom odzysku – recyklingowi materiałowemu i odzyskowi energetycznemu, ale te mogą wykonać jedynie wyspecjalizowane formy. Dlatego Straż Miejska apeluje do mieszkańców, aby bez zezwolenia nie gromadzili  tych odpadów. Przypomina również o grożących sankcjach karnych. „Kto bezprawnie postępuje z odpadami lub zbiera odpady, zgodnie z art. 176 i 177 Ustawy o odpadach może zostać ukarany mandatem karnym od 20-500złotych, a gdy sprawa trafi do sądu, grzywna ta może wynieść nawet 5 000 złotych.”


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

E 19.03.2019 15:47
Komentarz usunięty

ECO 08.04.2018 22:00
Od kiedy to z materiałów powszechnie uznawanych za materiały z odzysku – drewniane palety, opony, plastikowe butelki etc nie można budować. W Warszawie powstały dwa przepiękne place zabaw wykonane głownie z opon. Na całym świecie, zwłaszcza w miejscach gdzie jest problem z utylizacją, a tubylcy- mieszkańcy żyją w ubóstwie wykorzystuje się te materiały do budowy domów. Polecam autorowi zasięgnąć informacji.

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Nordowy Kaszub Treść komentarza: Interesująca wystawa. Ładne miejsce. Ciekawa relacja. Jedna tylko drobna nieścisłość: JPP urodził się w Czarnkowie. Ale w Wejherowie mieszka "od zawsze", więc nie ma sensu poprawiać. Zachęcam do zwiedzania wszystkich wystaw w WCK Data dodania komentarza: 21.09.2025, 06:42 Źródło komentarza: Komiksowo i Jubileuszowo – popkultura w czerni i biel Autor komentarza: Bożena Treść komentarza: Dzień dobry, czy obowiązują zapisy, jakieś wpisowe? nic na ten temat nie doczytałam. Data dodania komentarza: 16.05.2025, 08:41 Źródło komentarza: Bieg i marsz dla dobra – charytatywna akcja w Bolszewie! Autor komentarza: Andre Treść komentarza: Teodora Bolduana ujęto w obławie 14 września Data dodania komentarza: 12.05.2025, 20:28 Źródło komentarza: Obelisk Teodora Bolduana. W 82 rocznicę śmierci Autor komentarza: fan Treść komentarza: fajne Data dodania komentarza: 28.01.2025, 20:10 Źródło komentarza: Artystyczny relaks Autor komentarza: Adam Treść komentarza: Brzmi ciekawie, chętnie przeczytam Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:55 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii Autor komentarza: szubazdolka Treść komentarza: Elegancka recenzja. Podobnie jak książka, którą już miałem okazję przedpremierowo poznać. Ciekawa przygoda :) Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:54 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii
Reklama
Reklama