niedziela, 28 czerwca 2026 12:50
Reklama

Nie zawsze winę za wypadek ponosi kierowca. Pieszy uczestnik ruchu też odpowiada...

Pieszy to niechroniony uczestnik ruchu. W zderzeniu z pojazdem ma nikłe szanse na wyjście z sytuacji bez uszczerbku. Niestety policyjne statystyki pokazują, że coraz częściej dochodzi do wypadków spowodowanych właśnie przez pieszych.
Nie zawsze winę za wypadek ponosi kierowca. Pieszy uczestnik ruchu też odpowiada...

Brak odblasków, a co za tym idzie słaba widoczność, nagłe wtargniecie na jezdnie, a nawet na przejścia dla pieszych bez uprzedniego zatrzymania - to najczęstsze błędy, które popełnia coraz więcej pieszych. Tylko w powiecie wejherowskim na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy 2016 roku doszło do kilkunastu wypadków, w których winę ponosi pieszy. Prezentowane zdjęcia pochodzą ze zdarzeń spowodowanych tylko przez pieszych uczestników ruchu.

"Niestety często warunki pogodowe powodują, że jednak pieszego słabo widać. Zdarza się, że kierowca go w ogóle nie widzi. A to z przyczyny, że np. ubiór pieszego jest w ciemnych barwach (...) Wtedy pieszy bywa niewidoczny po zmierzchu." - powiedziała asp. szt, Anetta Potrykus z KPP Wejherowo.

Brak ostrożności pieszych widoczny jest zwłaszcza w sytuacji nagłego wejścia na jezdnię. Bywa tak, że dana osoba, zakryta kapturem nawet nie spojrzy w prawą i lewą stronę. Pamiętajmy, że pieszy ma obowiązek upewnić sie czy nic nie nadjeżdża.

"Pieszemu się wydaję, że jeżeli już wejdzie na przejście dla pieszych, to on ma pierwszeństwo. To się zgadza, tylko zapomina o tym, że kierowca może go nie zauważyć i wtedy nie będzie hamował. Pieszy przed wejściem na jezdnię (na przejście) ma pewne obowiązki. Przede wszystkim powinien się zatrzymać, rozejrzeć i dopiero, gdy będzie miał pewność, że samochody zwalniają, bo go zauważyły Wówczas przechodzi na drugą stronę." - powiedziała asp. szt, Anetta Potrykus z KPP Wejherowo.

Każdy kierowca oraz pieszy zbliżając się do przejścia dla pieszych powinien zachować szczególną ostrożność, tym bardziej teraz, kiedy warunki drogowe są niekorzystne. Pamiętajmy, że jeśli pieszy spowoduje wypadek to, nie tylko jego szansę na wyjście ze zderzenia są mniejsze niż kierowcy pojazdu, ale może także odpowiadać za spowodowanie wypadku. Zadbajmy też o właściwą widoczność. Posiadanie na odzieży wierzchniej odblasku może uchronić przez przykrymi konsekwencjami. 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wtargnięcie też jest częstą praktyką 17.11.2019 15:03
No kiedyś zawsze uczyli w szkole że spójrz w lewo w prawo jeszcze raz w lewo i dopiero wtedy po upewnieniu przechodzisz a dzisiaj można taką praktykę spotkać często w Rumi na ulicy Dąbrowskiego pieszy wchodzi i ma rację

Wtargnięcie pieszego na jezdnię 17.11.2019 01:50
Bo niekiedy pieszy też znienacka wejdzie na przejście dla pieszych takie przypadki są częste w Rumi Janowo ulica Dąbrowskiego

Taka prawda 31.01.2017 22:01
Od razu widać kto z pieszych nie ma prawo jazdy, albo jest tępy po sposobie wchodzenia na jezdnię... Skoro włazi jak wieśniak, to nie ma co żałować takich... szkoda tylko tych co przez nich mają problemy albo traume...

Racja 31.01.2017 15:46
Piesi często chodzą jak święte krowy!

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Nordowy Kaszub Treść komentarza: Interesująca wystawa. Ładne miejsce. Ciekawa relacja. Jedna tylko drobna nieścisłość: JPP urodził się w Czarnkowie. Ale w Wejherowie mieszka "od zawsze", więc nie ma sensu poprawiać. Zachęcam do zwiedzania wszystkich wystaw w WCK Data dodania komentarza: 21.09.2025, 06:42 Źródło komentarza: Komiksowo i Jubileuszowo – popkultura w czerni i biel Autor komentarza: Bożena Treść komentarza: Dzień dobry, czy obowiązują zapisy, jakieś wpisowe? nic na ten temat nie doczytałam. Data dodania komentarza: 16.05.2025, 08:41 Źródło komentarza: Bieg i marsz dla dobra – charytatywna akcja w Bolszewie! Autor komentarza: Andre Treść komentarza: Teodora Bolduana ujęto w obławie 14 września Data dodania komentarza: 12.05.2025, 20:28 Źródło komentarza: Obelisk Teodora Bolduana. W 82 rocznicę śmierci Autor komentarza: fan Treść komentarza: fajne Data dodania komentarza: 28.01.2025, 20:10 Źródło komentarza: Artystyczny relaks Autor komentarza: Adam Treść komentarza: Brzmi ciekawie, chętnie przeczytam Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:55 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii Autor komentarza: szubazdolka Treść komentarza: Elegancka recenzja. Podobnie jak książka, którą już miałem okazję przedpremierowo poznać. Ciekawa przygoda :) Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:54 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii
Reklama
Reklama