niedziela, 28 czerwca 2026 14:10
Reklama

Sople, lód, śnieg. Kto ma obowiązek ich usuwania i odśnieżania.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu i czystości w gminach, na właścicielach i zarządcach nieruchomości spoczywa obowiązek utrzymania chodnika w czystości, a w zimie na jego odśnieżaniu i posypywaniu piaskiem, usuwaniu z lodu oraz błota.
Sople, lód, śnieg. Kto ma obowiązek ich usuwania i odśnieżania.

Zima to czas szczególnie ulubiony przez dzieci. Im więcej śniegu, tym więcej frajdy i zabawy. Nieco inaczej zimę mogą spostrzegać kierowcy oraz właściciele budynków, zwłaszcza tych obiektów do których przylegają chodniki oraz place.

" Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości obowiązani są do odśnieżania chodników, usuwania z nich lodu, błota i innych nieczystości. Gdy chodnik jest śliski, należy go posypać piaskiem. Za niewywiązanie się z tego obowiązku, właściciel nieruchomości może otrzymać karę grzywny w wysokości 100 zł. Ustawa ta nakłada również na właścicielach nieruchomości obowiązek oczyszczania placów ogólnodostępnych, jeżeli przylegają do nieruchomości." - wyjaśnił Zenon Hinca komendant Straży miejskiej w Wejherowie.

Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą do ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Nie ma wiec znaczenia, czy teren, na którym usytuowany jest chodnik, należy do właściciela nieruchomości czy też nie. Tak bowiem stanowią przepisy. Jeżeli chodnik jest nieodśnieżony, a pieszy poślizgnie się na nim i złamie nogę, ma prawo domagać się od właściciela nieruchomości odszkodowania i zadośćuczynienia za utracone zarobki, poniesione koszta leczenia  czy zniszczone w przypadku upadku posiadane przy sobie przedmioty.

"Ustawa prawo budowlane nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek usuwania sopli." - powiedział Zenon Hinca komendant Straży miejskiej w Wejherowie.

Właściciel nieruchomości nie usuwa śniegu z chodnika w przypadku, gdy gmina pobiera opłaty za parkowanie na danym chodniku. Każdy kto jest zobowiązany do odśnieżania danego pasa, nie musi sie natomiast martwić wywozem śniegu.

"Nie musi tego śniegu wywozić, może go spryzmować przy krawężniku i zarządca drogi zobowiązany jest do jego usuwania." - powiedział Zenon Hinca komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Przypominamy, że zgodnie z art. 10 ust 2 a Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, za nieodśnieżony  i posypany piaskiem chodnik, może być nałożony mandat karny w  kwocie 100 złotych.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Nordowy Kaszub Treść komentarza: Interesująca wystawa. Ładne miejsce. Ciekawa relacja. Jedna tylko drobna nieścisłość: JPP urodził się w Czarnkowie. Ale w Wejherowie mieszka "od zawsze", więc nie ma sensu poprawiać. Zachęcam do zwiedzania wszystkich wystaw w WCK Data dodania komentarza: 21.09.2025, 06:42 Źródło komentarza: Komiksowo i Jubileuszowo – popkultura w czerni i biel Autor komentarza: Bożena Treść komentarza: Dzień dobry, czy obowiązują zapisy, jakieś wpisowe? nic na ten temat nie doczytałam. Data dodania komentarza: 16.05.2025, 08:41 Źródło komentarza: Bieg i marsz dla dobra – charytatywna akcja w Bolszewie! Autor komentarza: Andre Treść komentarza: Teodora Bolduana ujęto w obławie 14 września Data dodania komentarza: 12.05.2025, 20:28 Źródło komentarza: Obelisk Teodora Bolduana. W 82 rocznicę śmierci Autor komentarza: fan Treść komentarza: fajne Data dodania komentarza: 28.01.2025, 20:10 Źródło komentarza: Artystyczny relaks Autor komentarza: Adam Treść komentarza: Brzmi ciekawie, chętnie przeczytam Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:55 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii Autor komentarza: szubazdolka Treść komentarza: Elegancka recenzja. Podobnie jak książka, którą już miałem okazję przedpremierowo poznać. Ciekawa przygoda :) Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:54 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii
Reklama
Reklama