wtorek, 27 września 2022 12:11
Reklama

Ceny znowu w górę. Drożej będzie na Poczcie Polskiej [NOWY CENNIK]

Już za kilka dni w życie wejdzie kolejna podwyżka cen. Tym razem uderzy w klientów Poczty Polskiej.
Ceny znowu w górę. Drożej będzie na Poczcie Polskiej [NOWY CENNIK]
Autor: Łukasz Razowski

Od 1 października klienci Poczty Polskiej za jej usługi zapłacą więcej. Zmiana cennika została już przyjęta przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

– Poczta Polska jako operator wyznaczony zapewnia wszystkim obywatelom dostęp do powszechnych usług pocztowych, świadczonych w wysokim standardzie, w sposób jednolity i na porównywalnych warunkach. W tym celu Spółka utrzymuje na terenie całego kraju szeroką sieć placówek pocztowych i oddawczych skrzynek na listy – czytamy w wystosowanym komunikacie.

PP dodaje, że placówki są czynne przez pięć razy w tygodniu, a niektóre działają nawet siedem dni. Przy czym, zgodnie z przepisami, Poczta Polska nie może zamykać nierentownych punktów ani likwidować usług, które przynoszą straty.

„Takie obowiązki nie dotykają konkurencji. Inne podmioty funkcjonujące na rynku usług pocztowych, w przeciwieństwie do Spółki, mogą kierować się w swojej działalności wyłącznie kalkulacjami biznesowymi i efektywnością kosztową” – tłumaczy narodowy operator pocztowy.

W komunikacie jest też mowa o rosnących kosztach pracy, wyższych cenach surowców, spadającej liczbie przesyłek pocztowych oraz realizowanych inwestycjach.

To właśnie sprawia, że od 1 października ceny usług pocztowych pójdą w górę.

„Skala podwyżek wybranych usług w obrocie krajowym wynosi nie więcej niż kilkanaście procent, a w większości przypadków – tylko kilka. Przykładowo cena popularnych listów nierejestrowanych oraz poleconych w najczęściej wybieranych formatach S i M, wzrośnie o 30 gr. Z kolei za popularne paczki pocztowe w gabarycie A zapłacimy o 1 zł więcej” – informuje PP.

I z miejsca uspokaja, że statystyczny Polak, który wysyła coraz mniej listów, tych podwyżek raczej nie odczuje.

Obowiązujące ceny przesyłek w obrocie zagranicznym pozostaną bez zmian – uzupełniają pocztowcy.

Jakie będą ceny po podwyżce?

Za list formatu S trzeba będzie zapłacić 3,90 zł (4,80 zł za priorytet). Rozmiar M to koszt 4,60 zł (5,40 zł), a na L trzeba będzie wydać 7,20 zł (8 zł). Teraz ceny kształtują się odpowiednio: 3,60 zł, 4,20 zł i 7,20 zł.

Wzrosną także opłaty za przesyłki polecone. W zależności od rozmiaru i standardu będzie to wydatek od 6,80 zł do 18,30 zł. Obecnie to stawki od 6,50 zł do 18,30 zł.

Nowy cennik Poczty Polskiej można poznać w tym miejscu.

To nie wszystko, bo od 5 października zacznie obowiązywać nowy cennik e-doręczeń.

„Cennik publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej, w których opłaty netto wynoszą: dla PURDE (dla podmiotów publicznych – red.) 4,10 zł (wcześniej 3,75), dla PUH (poczta hybrydowa dostępna dla wszystkich – red.) 6,50 zł (wcześniej 6 zł)” – komunikuje Poczta Polska.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Komentarze
Autor komentarza: hipokryzjaTreść komentarza: papierosy i alkohol ceny w góręData dodania komentarza: 18.09.2022, 12:52Źródło komentarza: Droższe papierosy i alkohol. Rząd szuka pieniędzy i drenuje kieszenie PolakówAutor komentarza: PRAWILNIAK W BENIETreść komentarza: 18 tys zł drewna w bagażniku Seicento? Jaja sobie robicie? Co do artykułu ludzie którzy kradną żeby przeżyć powinni być tylko upominani a tych co kradną dla zarobku zamykaćData dodania komentarza: 13.09.2022, 17:13Źródło komentarza: Do lasu wrócili złodzieje. Kradną drewno opałowe, bo nie ma węglaAutor komentarza: KluczakTreść komentarza: No i fajnie :( :( :( Nie dość, że się wykosztowałam na pompę ciepła, to teraz jeszcze na prądzie nie zaoszczędzę ( bo raczej więcej zużyję przy włączonej pompie). Trzeba było przy kaflaku zostać i palić byle czym !!! No, wiadomo, że oponami nie wolno !!!Data dodania komentarza: 12.09.2022, 17:19Źródło komentarza: Pieniądze dla oszczędnych. Zużyjesz mniej energii, czeka cię nagrodaAutor komentarza: AdaśTreść komentarza: Nie to nie jest zupełnie nowa mowa nienawiści i Bardzo mnie cieszy to że coś takiego istnieje i POWINNO BYĆ WIĘCEJ BW POLSCE TAKICH INSTYTUCJI KTÓRE ZAJMUJĄ SIĘ HEJTEM koniec kropkaData dodania komentarza: 12.09.2022, 17:02Źródło komentarza: W Polsce to zupełna nowość. Można ubezpieczyć dziecko od hejtuAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Złodzieje.Data dodania komentarza: 11.09.2022, 13:54Źródło komentarza: Płatne parkingi. Przypominamy od 1 marca zmiany w WejherowieAutor komentarza: KipiczyTreść komentarza: Nie zliczę ile błędów jest w tym artykule, aż sie niemiło czyta. PozdrawiamData dodania komentarza: 09.09.2022, 17:23Źródło komentarza: Głupia zabawa nastolatków. Mogło dojść do tragedii
Reklama