wtorek, 27 września 2022 12:19
Reklama

W Polsce to zupełna nowość. Można ubezpieczyć dziecko od hejtu

Firmy ubezpieczeniowe wprowadzają do swojej oferty nowe rozwiązania. To ubezpieczenie od hejtu. Na czym polega?
W Polsce to zupełna nowość. Można ubezpieczyć dziecko od hejtu
Autor: iStock

Jedna trzecia nastolatków spotyka się z nienawistnymi lub poniżającymi komentarzami w sieci – takie wyniki badania EU Kids Online przywołuje fundacja Orange. Wylicza także, że 9 proc. młodych ludzi staje się ofiarami hejtu, a nie muszą to być pełne dane, bo wiele spraw nie jest zgłaszanych. Raport Glogal Dignity wskazuje, że 28 proc. nastolatków w wieku 12-14 lat było hejtowanych. W przypadku grupy wiekowej 15-16 lat wskaźnik przekracza 50 proc.

– Hejt definiujemy jako nienawistne, poniżające treści, niekoniecznie w formie pisemnego komentarza, ale też grafik (w tym memów), wideo, nagrań... Nie mieści się w kategorii krytyki – przekracza bowiem granice kulturalnej wypowiedzi. Jednocześnie nie oznacza to, że jest wulgarny – choć może. Najłatwiej jest się z nim spotkać w social mediach, komentarzach pod artykułami czy na forach – tak hejt opisuje fundacja.

I właśnie te rosnące wskaźniki sprawiają, że coraz więcej firm oferuje ubezpieczenie od hejtu. Jedno z towarzystw działających w Polsce chce 36 zł rocznej składki za wykupienie takiego rodzaju polisy. W reklamach firmy mówią także o pieniądzach. Pada np. kwota 15 tysięcy złotych.

Czy właśnie takie odszkodowanie otrzyma osoba pokrzywdzona? Sprawdziliśmy tego rodzaju oferty i okazuje się, że na pieniądze nie ma co liczyć. Warunki ubezpieczenia są bardziej skomplikowane, a wskazana kwota określa granicę wydatków po stronie ubezpieczyciela.
Co zatem oferuje takie ubezpieczenie? Można się dowiedzieć tego, analizując dokładnie jego zakres.

Firma nie oferuje gotówki. Zobowiązuje się jednak do udzielania konsultacji prawnych, udzielenia informacji o obowiązujących procedurach, przygotowania opinii prawnych i wzorów pism procesowych.

Wynajęci i opłaceni przez firmę prawnicy zajmą się także przygotowaniem opinii czy – jak czytamy – „podejmowaniem działań z zakresu postępowania reklamacyjnego, pojednawczego i mediacyjnego, oraz pomoc w złożeniu na policji lub w prokuraturze zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, oszustwa, pomówienia lub znieważenia”. Ich zadaniem będzie także podejmowanie działań przed sądem pierwszej instancji.

Firma oferuje także opłacenie specjalisty, który zajmie się zabezpieczeniem urządzeń, z których korzysta ubezpieczony, oraz pokryje koszty konsultacji z psychologiem. Takie jednak odbędą się online, a ich liczba jest ograniczona do 10.

Każda tego rodzaju usługa podlega wielu wyłączeniom. Jak jest w tym przypadku?

- Ubezpieczenie nie obejmuje utraconych korzyści w związku z naruszeniem dobrego imienia lub prawa do prywatności ubezpieczonego w internecie.

- Firma nie pomoże także w przypadku gdy hejtowe zdarzenia wywołało samo dziecko. W dokumentach jest mowa o działaniu umyślnym oraz „rażącym niedbalstwie”.

Ubezpieczenia od hejtu są dostępne także dla osób dorosłych, tyle że roczna składka jest wyższa.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Adaś 12.09.2022 17:02
Nie to nie jest zupełnie nowa mowa nienawiści i Bardzo mnie cieszy to że coś takiego istnieje i POWINNO BYĆ WIĘCEJ BW POLSCE TAKICH INSTYTUCJI KTÓRE ZAJMUJĄ SIĘ HEJTEM koniec kropka

Reklamaeko zywnosc
Komentarze
Autor komentarza: hipokryzjaTreść komentarza: papierosy i alkohol ceny w góręData dodania komentarza: 18.09.2022, 12:52Źródło komentarza: Droższe papierosy i alkohol. Rząd szuka pieniędzy i drenuje kieszenie PolakówAutor komentarza: PRAWILNIAK W BENIETreść komentarza: 18 tys zł drewna w bagażniku Seicento? Jaja sobie robicie? Co do artykułu ludzie którzy kradną żeby przeżyć powinni być tylko upominani a tych co kradną dla zarobku zamykaćData dodania komentarza: 13.09.2022, 17:13Źródło komentarza: Do lasu wrócili złodzieje. Kradną drewno opałowe, bo nie ma węglaAutor komentarza: KluczakTreść komentarza: No i fajnie :( :( :( Nie dość, że się wykosztowałam na pompę ciepła, to teraz jeszcze na prądzie nie zaoszczędzę ( bo raczej więcej zużyję przy włączonej pompie). Trzeba było przy kaflaku zostać i palić byle czym !!! No, wiadomo, że oponami nie wolno !!!Data dodania komentarza: 12.09.2022, 17:19Źródło komentarza: Pieniądze dla oszczędnych. Zużyjesz mniej energii, czeka cię nagrodaAutor komentarza: AdaśTreść komentarza: Nie to nie jest zupełnie nowa mowa nienawiści i Bardzo mnie cieszy to że coś takiego istnieje i POWINNO BYĆ WIĘCEJ BW POLSCE TAKICH INSTYTUCJI KTÓRE ZAJMUJĄ SIĘ HEJTEM koniec kropkaData dodania komentarza: 12.09.2022, 17:02Źródło komentarza: W Polsce to zupełna nowość. Można ubezpieczyć dziecko od hejtuAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Złodzieje.Data dodania komentarza: 11.09.2022, 13:54Źródło komentarza: Płatne parkingi. Przypominamy od 1 marca zmiany w WejherowieAutor komentarza: KipiczyTreść komentarza: Nie zliczę ile błędów jest w tym artykule, aż sie niemiło czyta. PozdrawiamData dodania komentarza: 09.09.2022, 17:23Źródło komentarza: Głupia zabawa nastolatków. Mogło dojść do tragedii
Reklama