wtorek, 27 września 2022 12:57
Reklama

Droższe papierosy i alkohol. Rząd szuka pieniędzy i drenuje kieszenie Polaków

Ceny papierosów i alkoholu poszybują. Miłośnicy tych używek mocno dostaną po kieszeniach. Nowe stawki akcyzy na te towary znalazły się w projekcie budżetu na 2023 rok.
Droższe papierosy i alkohol. Rząd szuka pieniędzy i drenuje kieszenie Polaków
Autor: Pixabay

Nowy projekt budżetu zakłada podniesienie stawki akcyzy. W 2023 roku zapłacimy więcej za alkohol (alkohol etylowy, wino, piwo, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry, wyroby pośrednie) oraz za papierosy i inne wyroby tytoniowe.

Stawka akcyzy na alkohol ma wzrosnąć o 5 proc., na papierosy  i inne wyroby tytoniowe - 10 proc. 

Również o 10 proc. wzrośnie akcyza na produkty, które zawierają tytoń czy susz tytoniowy, m.in. płyn do e-papierosów.

Branże piwna i tytoniowa protestują

Igor Tikhonov, prezes Kompanii Piwowarskiej w rozmowie z Portalem Spożywczym powiedział, że opłat obciążających producentów piwa jest coraz więcej. I wyliczył: w 2020 roku rząd poniósł akcyzę o 10 proc., rok później zaczęła obowiązywać opłata cukrowa, która miała wpływ na produkcję piwa bezalkoholowego. 

- Na początku tego roku weszła 10-procentowa podwyżka akcyzy na piwa alkoholowe, a w planach są kolejne podwyżki o 5 proc. na następne 5 lat. To przekłada się na wyższą cenę piwa, którą ostatecznie odczuwają konsumenci - podkreślił prezes Kompanii Piwowarskiej.

Protestuje także branża tytoniowa. Jej przedstawiciele zwracają uwagę, że podwyżka akcyzy uderzy w najmniej zamożnych konsumentów.

W opinii branży tytoniowej, cytowanej przy InnPoland, będzie to oznaczać, że zostaną oni wypchnięci do szarej strefy, bo najtańsze papierosy będą musiały zdrożeć o złotówkę. W efekcie cena najtańszych papierosów w ciągu kilku lat przekroczy 20 zł za paczkę. Będzie to niewiele mniej, niż kosztują najdroższe papierosy. 

 

 


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
hipokryzja 18.09.2022 12:52
papierosy i alkohol ceny w górę

Reklamapromienniki
Komentarze
Autor komentarza: hipokryzjaTreść komentarza: papierosy i alkohol ceny w góręData dodania komentarza: 18.09.2022, 12:52Źródło komentarza: Droższe papierosy i alkohol. Rząd szuka pieniędzy i drenuje kieszenie PolakówAutor komentarza: PRAWILNIAK W BENIETreść komentarza: 18 tys zł drewna w bagażniku Seicento? Jaja sobie robicie? Co do artykułu ludzie którzy kradną żeby przeżyć powinni być tylko upominani a tych co kradną dla zarobku zamykaćData dodania komentarza: 13.09.2022, 17:13Źródło komentarza: Do lasu wrócili złodzieje. Kradną drewno opałowe, bo nie ma węglaAutor komentarza: KluczakTreść komentarza: No i fajnie :( :( :( Nie dość, że się wykosztowałam na pompę ciepła, to teraz jeszcze na prądzie nie zaoszczędzę ( bo raczej więcej zużyję przy włączonej pompie). Trzeba było przy kaflaku zostać i palić byle czym !!! No, wiadomo, że oponami nie wolno !!!Data dodania komentarza: 12.09.2022, 17:19Źródło komentarza: Pieniądze dla oszczędnych. Zużyjesz mniej energii, czeka cię nagrodaAutor komentarza: AdaśTreść komentarza: Nie to nie jest zupełnie nowa mowa nienawiści i Bardzo mnie cieszy to że coś takiego istnieje i POWINNO BYĆ WIĘCEJ BW POLSCE TAKICH INSTYTUCJI KTÓRE ZAJMUJĄ SIĘ HEJTEM koniec kropkaData dodania komentarza: 12.09.2022, 17:02Źródło komentarza: W Polsce to zupełna nowość. Można ubezpieczyć dziecko od hejtuAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Złodzieje.Data dodania komentarza: 11.09.2022, 13:54Źródło komentarza: Płatne parkingi. Przypominamy od 1 marca zmiany w WejherowieAutor komentarza: KipiczyTreść komentarza: Nie zliczę ile błędów jest w tym artykule, aż sie niemiło czyta. PozdrawiamData dodania komentarza: 09.09.2022, 17:23Źródło komentarza: Głupia zabawa nastolatków. Mogło dojść do tragedii
Reklama