wtorek, 27 września 2022 14:08
Reklama

Chcemy elektrowni jądrowych w Polsce [SONDAŻ]

Większość Polaków chce przyspieszenia budowy elektrowni jądrowych. Sprzyja temu to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą: wojna w Ukrainie i rosyjski szantaż energetyczny.
Chcemy elektrowni jądrowych w Polsce [SONDAŻ]
Budowa Elektrowni Jądrowej Żarnowiec rozpoczęła się prawie 40 lat temu. Nigdy nie powstała
Autor: Wikipedia

ARC Rynek i Opinia zbadał, co Polacy sądzą o budowie elektrowni jądrowych. Z sondażu wynika, że:

- 64 proc. respondentów chce przyspieszenia prac nad budową elektrowni atomowych.

Z tego:

- 37 proc. uważa, że te działania należy „zdecydowanie przyspieszyć”,

- 27 proc. uważa, że trzeba je „raczej przyspieszyć”.

Przyspieszenie budowy elektrowni jądrowych częściej popierają mężczyźni (75 proc.) niż kobiety (53 proc.) i osoby z wyższym wykształceniem (70 proc.).

Przeciwnych budowie dużych elektrowni jądrowych jest zaledwie 13 proc. Polaków – wynika z sondażu pracowni ARC Rynek i Opinia. Z tego 9 proc. opowiada się za tym, żeby „raczej zrezygnować” z prac, a 4 proc., że należy „zdecydowanie zrezygnować”.

23 proc. uczestników badania nie ma zdania na ten temat.

Dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia w informacji prasowej: – Od kilku lat odsetek osób sprzeciwiających się rozwojowi energetyki atomowej w Polsce zmniejsza się. W badaniu z 2006 roku odsetek osób sprzeciwiających się energetyce jądrowej wynosił aż 56 proc., w badaniu z ubiegłego roku – 20 proc. – powiedział.   

Jego zdaniem pojawiły się czynniki, które spowodowały, że odsetek osób zdecydowanie sprzeciwiających się energetyce jądrowej spadł do poziomu, jakiego dotąd nie było.

- Te m.in. wojna w Ukrainie, powiązany z nią szantaż energetyczny oraz wysokie ceny energii - podkreślił.

Pierwszy był Żarnowiec, teraz czas na Choczewo

Prawie 40 lat temu w województwie pomorskim rozpoczęła się budowa Elektrowni Jądrowej Żarnowiec. Była budowana w latach 1982-1989 w miejscu zlikwidowanej wsi Kartoszyno nad Jeziorem Żarnowieckim.

Elektrownia w Żarnowcu miała stanowić pierwszy krok w realizacji polskiego programu energetyki jądrowej, który obejmował – obok Żarnowca – wybudowanie Elektrowni Jądrowej „Warta” w miejscowości Klempicz w ówczesnym województwie pilskim.

Zmiana warunków ekonomicznych w Polsce po 1989 roku, a także protesty aktywistów oraz mieszkańców i negatywny odbiór części społeczeństwa, który wzmógł się po katastrofie w Czarnobylu, spowodowały że budowa została wstrzymana i elektrownia nie powstała.

Teraz do budowy małego reaktora atomowego przymierza się KGHM.

– Plan jest taki, żeby jako pierwszą instalację komercyjną uruchomić w 2029 roku blok energetyczny o mocy 360 MW. Ta technologia umożliwia budowę modularnego bloku energetycznego o mocy dostosowanej do potrzeb – od 300 MW do 900 MW – mówi Ludwik Pieńkowski, ekspert KGHM, cytowany przez money.pl.

Projekt małych modułowych elektrowni jądrowych (SMR) amerykańskiej firmy NuScale KGHM, drugi co do wielkości odbiorca energii elektrycznej w Polsce, wybrał w lutym. Energia z SMR ma zasilać oddziały produkcyjne spółki. Ma się także przyczynić do ograniczenia emisji CO2 w Polsce nawet o 8 mln ton rocznie. 

KGHM pracuje nad pierwszą komercyjną instalacją. Tymczasem pierwsza, finansowana przez państwo elektrownia atomowa w Polsce powstanie w gminie Choczewo w województwie pomorskim.

Według Polityki Energetycznej Polski, rządowego dokumentu przyjętego w 2021 roku, pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy 1-1,6 GW ma powstać do 2033 roku. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata. W sumie będzie ich sześć o mocy całkowitej 6-9 GW. Cała inwestycja ma być gotowa do 2043 roku.

 


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamapromienniki
Komentarze
Autor komentarza: hipokryzjaTreść komentarza: papierosy i alkohol ceny w góręData dodania komentarza: 18.09.2022, 12:52Źródło komentarza: Droższe papierosy i alkohol. Rząd szuka pieniędzy i drenuje kieszenie PolakówAutor komentarza: PRAWILNIAK W BENIETreść komentarza: 18 tys zł drewna w bagażniku Seicento? Jaja sobie robicie? Co do artykułu ludzie którzy kradną żeby przeżyć powinni być tylko upominani a tych co kradną dla zarobku zamykaćData dodania komentarza: 13.09.2022, 17:13Źródło komentarza: Do lasu wrócili złodzieje. Kradną drewno opałowe, bo nie ma węglaAutor komentarza: KluczakTreść komentarza: No i fajnie :( :( :( Nie dość, że się wykosztowałam na pompę ciepła, to teraz jeszcze na prądzie nie zaoszczędzę ( bo raczej więcej zużyję przy włączonej pompie). Trzeba było przy kaflaku zostać i palić byle czym !!! No, wiadomo, że oponami nie wolno !!!Data dodania komentarza: 12.09.2022, 17:19Źródło komentarza: Pieniądze dla oszczędnych. Zużyjesz mniej energii, czeka cię nagrodaAutor komentarza: AdaśTreść komentarza: Nie to nie jest zupełnie nowa mowa nienawiści i Bardzo mnie cieszy to że coś takiego istnieje i POWINNO BYĆ WIĘCEJ BW POLSCE TAKICH INSTYTUCJI KTÓRE ZAJMUJĄ SIĘ HEJTEM koniec kropkaData dodania komentarza: 12.09.2022, 17:02Źródło komentarza: W Polsce to zupełna nowość. Można ubezpieczyć dziecko od hejtuAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Złodzieje.Data dodania komentarza: 11.09.2022, 13:54Źródło komentarza: Płatne parkingi. Przypominamy od 1 marca zmiany w WejherowieAutor komentarza: KipiczyTreść komentarza: Nie zliczę ile błędów jest w tym artykule, aż sie niemiło czyta. PozdrawiamData dodania komentarza: 09.09.2022, 17:23Źródło komentarza: Głupia zabawa nastolatków. Mogło dojść do tragedii
Reklama