czwartek, 25 czerwca 2026 11:16
Reklama

Czy wróci nauka zdalna? Rząd przygotowuje się na najgorsze. I nie chodzi tu o COVID-19

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało prawne rozwiązania pozwalające na wprowadzenie zajęć zdalnych w szkołach. Tym razem nie chodzi tylko o możliwy powrót pandemii COVID-19.
Czy wróci nauka zdalna? Rząd przygotowuje się na najgorsze. I nie chodzi tu o COVID-19

Autor: iStock

– Nie mam żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych, które by świadczyły o tym, że grozi nam w jakikolwiek sposób ograniczenie nauki stacjonarnej, więc przygotowujemy się do pełnego trybu stacjonarnego, tak jak w ubiegłym roku – twierdził na początku lipca minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Wielu rodzicom mógł w tym momencie spaść kamień z serca. Każdy z nich pamięta najgorszy czas pandemii, kiedy kolejne szkoły były zamykane, a uczniowie musieli uczyć się w domach. Doszło nawet do tego, że rząd zarządził zdalne lekcje w niemal wszystkich placówkach. Każdy z rodziców pamięta kłopoty ze sprzętem, którego w wielu domach brakowało, nieprzygotowanych do takich lekcji nauczycieli i uczniów, którzy nie potrafili obsługiwać aplikacji.

Ale Czarnek mówił o zdalnej nauce w kontekście COVID-19, a zaznaczmy, że sytuacja się zmienia i przybywa zakażeń. Tymczasem na horyzoncie zaczęło wzbierać nowe zagrożenie, które może wysłać dzieci i młodzież do domów. To kryzys energetyczny. Wszyscy dziś się zastanawiają, czy w Polsce nie będziemy zimą marznąć, bo zabraknie nam węgla i gazu.

Okazuje się, że resort Czarnka przygotował już projekt przepisów dotyczących tej kwestii i nauki zdalnej.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, w roku szkolnym 2022/2023 dyrektor przedszkola lub szkoły będzie zobowiązany do zorganizowania zajęć zdalnych w sytuacji, gdy zajęcia zostaną zawieszone z powodu zagrożenia bezpieczeństwa uczniów.

Co się kryje pod tym sformułowaniem? Wyliczono, że nauka zdalna jest możliwa:

  • w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
  • w związku z nieodpowiednią temperaturą zewnętrznej lub w pomieszczeniach,
  • w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.

Uwagę przykuwa punkt numer 2, bo może zwiastować, że rząd bierze pod uwagę kryzys, ograniczenie produkcji ciepła i nieogrzewane szkoły.

Węgiel i gaz

Premier Mateusz Morawiecki polecił państwowym spółkom kupić na zagranicznych rynkach 4,5 mln ton węgla. Mają na tom czas do końca października.

Z kolei rządy państw Unii dogadały się w sprawie planu zmniejszenia zużycia gazu na zimę. Polska i kraje Południa wywalczyły dla siebie sporo wyjątków, dzięki którym potencjalne skutki mają być mniej dotkliwe. Oszczędnościami nie będą objęte kraje, które mają magazyny gazu wypełnione przynajmniej w 80 proc. Obecnie w Polsce to ponad 90 procent.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Nordowy Kaszub Treść komentarza: Interesująca wystawa. Ładne miejsce. Ciekawa relacja. Jedna tylko drobna nieścisłość: JPP urodził się w Czarnkowie. Ale w Wejherowie mieszka "od zawsze", więc nie ma sensu poprawiać. Zachęcam do zwiedzania wszystkich wystaw w WCK Data dodania komentarza: 21.09.2025, 06:42 Źródło komentarza: Komiksowo i Jubileuszowo – popkultura w czerni i biel Autor komentarza: Bożena Treść komentarza: Dzień dobry, czy obowiązują zapisy, jakieś wpisowe? nic na ten temat nie doczytałam. Data dodania komentarza: 16.05.2025, 08:41 Źródło komentarza: Bieg i marsz dla dobra – charytatywna akcja w Bolszewie! Autor komentarza: Andre Treść komentarza: Teodora Bolduana ujęto w obławie 14 września Data dodania komentarza: 12.05.2025, 20:28 Źródło komentarza: Obelisk Teodora Bolduana. W 82 rocznicę śmierci Autor komentarza: fan Treść komentarza: fajne Data dodania komentarza: 28.01.2025, 20:10 Źródło komentarza: Artystyczny relaks Autor komentarza: Adam Treść komentarza: Brzmi ciekawie, chętnie przeczytam Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:55 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii Autor komentarza: szubazdolka Treść komentarza: Elegancka recenzja. Podobnie jak książka, którą już miałem okazję przedpremierowo poznać. Ciekawa przygoda :) Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:54 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii
Reklama
Reklama