piątek, 19 sierpnia 2022 00:23
Reklama

Udało się! Uzbieraliśmy pieniądze na Bayraktara dla Ukrainy

Polacy nie zawiedli. W ekspresowym tempie udało się zebrać pieniądze potrzebne na zakup drona bojowego dla walczącej z Rosją Ukrainy.
Udało się! Uzbieraliśmy pieniądze na Bayraktara dla Ukrainy
Autor: Screen

Pomysłodawcą akcji jest Sławomir Sierakowski. Nie jest to jego autorska koncepcja, bo wcześniej takie samo działanie zorganizowano na Litwie. Szybko udało się zebrać pieniądze i kupić Ukrainie tureckiego drona bojowego Bayraktar.

To maszyna, która stała się sławna niemal zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie. Armia używając tureckich dronów zadawała śmiertelne i destrukcyjne ciosy rosyjskim wojskom. Dron zyskał tak dużą popularność – i może zabrzmi to dziwnie – ale także sympatię, że powstała o nim piosenka.

„Przyszli okupanci do nas, Ukrainy,
nowiutkie mundury, wojenne maszyny,
lecz część ich inwentarza rozniósł w pył”

Tak właśnie brzmi pierwsza zwrotka.

Sierakowski powtórzył „manewr litewski” i zorganizował internetową zbiórkę pieniędzy na drona. Wydawało się, że będzie trudno uzbierać takie środki, bo mowa jest o ponad 20 mln zł. Od razu jednak okazało się, że Polacy włączyli się w akcję. To najszybciej rosnąca i tak pokaźna zbiórka funduszy w historii portalu zrzutka.pl.

W niedzielę na liczniku było 22,5 mln zł. Cel został osiągnięty na 4 dni przed zakończeniem akcji. Pieniądze zostaną przekazanie na fundusz Sił Zbrojnych Ukrainy w Narodowym Banku Ukrainy.

Tam też zostanie wpłacone nadwyżka, a ta już jest, bo środki nadal wpływają. – Drodzy! Zorganizowaliśmy sobie możliwość udzielenia realnej pomocy Ukraińcom w tej wojnie i właśnie wykorzystujemy tę szansę! Dostajemy zewsząd sygnały, że ludzie chcą się dalej przyłączać i zapraszają znajomych. Dlatego zbiórka będzie aktywna jeszcze kilka dni, dla wszystkich którzy nie zdążą lub dopiero teraz się dowiedzą. Dołączajcie! – napisali organizatorzy akcji.

W poniedziałek rano „na liczniku” było 23,1 mln zł a pieniądze wpłaciło pond 210,3 tys. osób.

Bayraktar TB2

To turecki dron bojowy mający długość 6,5 metra i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Po raz pierwszy został oblatany w 2014 roku. Może osiągnąć prędkość 220 km/h i pokonać dystans 150 km. Polska cztery takie maszyny zamówiła w 2021 roku.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Komentarze
Autor komentarza: AngelaTreść komentarza: Co robicie? Nic nie zrobiliście oprócz parkingu dla mieszkańców , bo już od ponad dwóch tygodni nikogo z pracowników budowy nie ma i nic nie jest robioneData dodania komentarza: 28.07.2022, 16:15Źródło komentarza: Trwa przebudowa terenu pomiędzy ul. Strzelecką a Kalwaryjską [WIDEO]Autor komentarza: BieddaaTreść komentarza: Biedne sklepy i właściciele, dlaczego zamknięte są sklepy za granicą, niech tam też otworzą w niedzieleData dodania komentarza: 09.07.2022, 00:28Źródło komentarza: Biedronki placówkami medycznymi? Pracownicy mówią o roboczych niedzielachAutor komentarza: żonaTreść komentarza: jaki mąż?????Data dodania komentarza: 19.06.2022, 05:59Źródło komentarza: Film o Annie Przybylskiej. Znamy datę premiery i wiemy, kto w nim wystąpiAutor komentarza: HctTreść komentarza: Współczuje rodzicom, ale pieniądze i brak czasu rodziców tak owocujeData dodania komentarza: 24.05.2022, 06:05Źródło komentarza: On ma 16, ona 14 lat. Policja szuka tych nastolatkówAutor komentarza: ElizaTreść komentarza: Napiszcie artykuł na temat opłat czynszu, media, dla osób, które chciały by przyjąć rodzinę z Ukrainy. Rząd ogłosił pomoc 40 zł, a to za mało informacji. Pokrycie jakich kosztów zawiera ta kwota. Co z tym, że mize ktoś udostępnić czasowo mieszkanie np 5 miesięcy.. To trudne, ale potrzebne tematy. Podobno nikt jeszcze nie dostał żadnej bawet zaliczki, na koszty utrzymania tych rodzin. Rzrba podejść do sprawy poważnie i wszystko wszystkim wyjaśnić. Chcemy pomagać, ale musimy płacić za prąd, wodę, gaz i czynsz.Data dodania komentarza: 08.05.2022, 04:25Źródło komentarza: W powiecie wejherowskim jest ponad 4 tysiące uchodźcówAutor komentarza: BasiaTreść komentarza: Pięknie, dobrze, że ocalono ten budynekData dodania komentarza: 12.04.2022, 12:16Źródło komentarza: EkoFabryka w konkursie „Modernizacja Roku – budowa XXI wieku” [ZDJĘCIA]
Reklama