Sobota, 25 czerwca 2022 10:28
Reklama

Wystawią mandat za brak paragonu i przekroczenie prędkości na hulajnodze

Straży miejskiej i gminnej przybędzie obowiązków. Wkrótce strażnicy zaczną kontrolować, czy sprzedawca wydaje paragony. I nakładać mandaty za przekroczenie prędkości. I to niemałe.
Wystawią mandat za brak paragonu i przekroczenie prędkości na hulajnodze
Autor: Pixabay/freepik.com

Dotychczas straż miejska powszechnie kojarzyła się z pilnowaniem porządku publicznego i wystawianiem mandatów za niewłaściwe parkowanie. Niebawem się to zmieni, a strażnikom przybędzie i obowiązków, i uprawnień. W imieniu skarbówki mają się włączyć – jak czytamy w InnPoland – do walki z szarą strefą.

Paragon na wagę koncesji

W Ministerstwie Finansów powstał projekt zmian w Kodeksie karnym skarbowym. Nadadzą one strażom miejskim i gminnym nowych uprawnień dotyczących sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej.

W uzasadnieniu projektu czytamy: „Zmiana usprawni ściganie sprawców wybranych typów wykroczeń skarbowych. Efektywne zwalczanie przestępczości, w tym przestępczości o charakterze ekonomicznym, wymaga pogłębienia współpracy między służbami i organami zaangażowanymi w przeciwdziałanie i zwalczanie tej sfery działalności”.

Po przeszkoleniu strażnicy wyruszą w tzw. teren i rozpoczną regularne kontrole. Jeśli przyłapią kogoś na omijaniu kasy fiskalnej i niewydawania paragonów, wystawią mu mandat. Pieniądze zasilą budżety samorządów.

To nie jedyne konsekwencje, jakie mogą dotknąć osobę kontrolowaną. Dotkliwą w skutkach karą jest z pewnością utrata koncesji na sprzedaż alkoholu w sklepach. A to również przewiduje projekt nowelizacji KKS.

Mechanizm jest prosty. Jeśli w ciągu 6 miesięcy sprzedawca zostanie dwukrotnie przyłapany na sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej lub na niewydaniu paragonu, strażnicy poinformują o tym urząd, który wydał mu koncesję. Ten rozpocznie postępowanie zmierzające do jej odebrania. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, koncesja zostanie odebrana.

Podobnie będzie w przypadku automatów do gier.

Mandat za prędkość

Kolejne uprawnienia strażnicy zyskają 30 sierpnia. Od tego dnia będą karać mandatami osoby, które przekraczają prędkość, poruszając się hulajnogami elektrycznymi czy rowerami.

Mandat za nadmierną prędkość na rowerze lub hulajnodze elektrycznej wynosi od 20 do 500 zł.

 

 


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Komentarze
Autor komentarza: żonaTreść komentarza: jaki mąż?????Data dodania komentarza: 19.06.2022, 05:59Źródło komentarza: Film o Annie Przybylskiej. Znamy datę premiery i wiemy, kto w nim wystąpiAutor komentarza: HctTreść komentarza: Współczuje rodzicom, ale pieniądze i brak czasu rodziców tak owocujeData dodania komentarza: 24.05.2022, 06:05Źródło komentarza: On ma 16, ona 14 lat. Policja szuka tych nastolatkówAutor komentarza: ElizaTreść komentarza: Napiszcie artykuł na temat opłat czynszu, media, dla osób, które chciały by przyjąć rodzinę z Ukrainy. Rząd ogłosił pomoc 40 zł, a to za mało informacji. Pokrycie jakich kosztów zawiera ta kwota. Co z tym, że mize ktoś udostępnić czasowo mieszkanie np 5 miesięcy.. To trudne, ale potrzebne tematy. Podobno nikt jeszcze nie dostał żadnej bawet zaliczki, na koszty utrzymania tych rodzin. Rzrba podejść do sprawy poważnie i wszystko wszystkim wyjaśnić. Chcemy pomagać, ale musimy płacić za prąd, wodę, gaz i czynsz.Data dodania komentarza: 08.05.2022, 04:25Źródło komentarza: W powiecie wejherowskim jest ponad 4 tysiące uchodźcówAutor komentarza: BasiaTreść komentarza: Pięknie, dobrze, że ocalono ten budynekData dodania komentarza: 12.04.2022, 12:16Źródło komentarza: EkoFabryka w konkursie „Modernizacja Roku – budowa XXI wieku” [ZDJĘCIA]Autor komentarza: JarekTreść komentarza: Brawo Panowie, tak trzymać !Data dodania komentarza: 01.04.2022, 10:18Źródło komentarza: Spirit in the forest w klipie z Pawłem Małaszyńskim [WIDEO]Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub jej rodzinę o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid tel.579925890Data dodania komentarza: 29.03.2022, 17:28Źródło komentarza: Wypadek na rondzie. Mężczyzna trafił do szpitala
Reklama