Sobota, 25 czerwca 2022 09:56
Reklama

Króliczek z mamą musi uciekać. Tata został bronić łąki. Powstała wyjątkowa bajka

„Mały dzielny króliczek” to wyjątkowa opowieść za której powstaniem stoją Milena Kamińska i Magdalena Pochrząszcz.
Króliczek z mamą musi uciekać. Tata został bronić łąki. Powstała wyjątkowa bajka
Milena Kamińska
Autor: Milena Kamińska FB

Opowieść, jak łatwo się domyślić, dotyczy wojny. Historia zawarta w „Małym dzielnym króliczku” nawiązuje do obecnych wydarzeń w Ukrainie, czego autorki nie ukrywają.

„Wspólnie z Magdaleną Pochrząszcz stworzyłyśmy charytatywną bajkę dla dzieci z Ukrainy (ale też z Polski i innych państw przyjmujących uchodźców), która pomoże im odnaleźć się w nowej rzeczywistości” – tak książkę opisuje Milena Kamińska.

To historia rodziny królików, które ze względu na zbliżające się niebezpieczeństwo decydują się na rozłąkę. Mama z synkiem Andrijem ruszają w nieznane, a tata zostaje pilnować polany przed złym niedźwiedziem.

„Historia o nadziei, miłości, przyjaźni, otwartości i tęsknocie w cieniu wojny. Czy znajdą bezpieczne schronienie? A może coś więcej?” – zachęca autorka. I tłumaczy, że chciała stworzyć opowieść, która stanie się początkiem rozmowy z dzieckiem o wojnie w Ukrainie i przybywających do Polski uchodźcach. „Napisałam ją z serca, tak jak kiedyś chciałabym rozmawiać ze swoimi dziećmi o ważnych, trudnych sprawach. Bajka była konsultowana z psychologami i uzyskała ich pozytywne opinie” – podkreśla Kamińska.

Tu trzeba wyjaśnić, że jej działania na rzecz uchodźców się ani nie zaczynają, ani nie kończą.  Mieszka w Lublinie, a na pomysł napisania bajki wpadła podczas pracy w Lubelskim Społecznym Komitecie Pomocy Ukrainie.

Ilustracjami zajęła się Magdalena Pochrząszcz z Poznania. Szybko udało się przygotować wersje internetowe książeczki w trzech językach. Teraz trwają prace nad drukiem opowieści. Zajmą się tym dwie drukarnie: z Lublina i Wrocławia.

W ciągu zaledwie trzech post z bajką udostępniono ponad tysiąc razy. Ludzie ściągają pliki i drukują je we własnych domach.

Gdzie znaleźć?

Wersja w języku polskim

Wersja w języku ukraińskim

Wersja w języku angielskim

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Komentarze
Autor komentarza: żonaTreść komentarza: jaki mąż?????Data dodania komentarza: 19.06.2022, 05:59Źródło komentarza: Film o Annie Przybylskiej. Znamy datę premiery i wiemy, kto w nim wystąpiAutor komentarza: HctTreść komentarza: Współczuje rodzicom, ale pieniądze i brak czasu rodziców tak owocujeData dodania komentarza: 24.05.2022, 06:05Źródło komentarza: On ma 16, ona 14 lat. Policja szuka tych nastolatkówAutor komentarza: ElizaTreść komentarza: Napiszcie artykuł na temat opłat czynszu, media, dla osób, które chciały by przyjąć rodzinę z Ukrainy. Rząd ogłosił pomoc 40 zł, a to za mało informacji. Pokrycie jakich kosztów zawiera ta kwota. Co z tym, że mize ktoś udostępnić czasowo mieszkanie np 5 miesięcy.. To trudne, ale potrzebne tematy. Podobno nikt jeszcze nie dostał żadnej bawet zaliczki, na koszty utrzymania tych rodzin. Rzrba podejść do sprawy poważnie i wszystko wszystkim wyjaśnić. Chcemy pomagać, ale musimy płacić za prąd, wodę, gaz i czynsz.Data dodania komentarza: 08.05.2022, 04:25Źródło komentarza: W powiecie wejherowskim jest ponad 4 tysiące uchodźcówAutor komentarza: BasiaTreść komentarza: Pięknie, dobrze, że ocalono ten budynekData dodania komentarza: 12.04.2022, 12:16Źródło komentarza: EkoFabryka w konkursie „Modernizacja Roku – budowa XXI wieku” [ZDJĘCIA]Autor komentarza: JarekTreść komentarza: Brawo Panowie, tak trzymać !Data dodania komentarza: 01.04.2022, 10:18Źródło komentarza: Spirit in the forest w klipie z Pawłem Małaszyńskim [WIDEO]Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub jej rodzinę o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid tel.579925890Data dodania komentarza: 29.03.2022, 17:28Źródło komentarza: Wypadek na rondzie. Mężczyzna trafił do szpitala
Reklama