Sobota, 25 czerwca 2022 10:33
Reklama

77 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w Polsce. Ale nadal brakuje rąk do pracy

Uchodźcy z Ukrainy w większości znajdują pracę w branży magazynowej, gastronomicznej i hotelarskiej. Rząd planuje przedłużyć wypłatę 40 zł osobom, które zdecydowały się przyjąć ich pod swój dach.
77 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w Polsce. Ale nadal brakuje rąk do pracy
Autor: MSWiA

– Każdego dnia zatrudnienie znajduje kolejnych kilka tysięcy obywateli Ukrainy, którzy dzięki temu mogą samodzielnie budować swoje życie w naszym kraju. Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra, a pracodawcy z wielu branż nadal poszukują pracowników na stałe lub do rozpoczynających się właśnie prac sezonowych. Cieszę się, że rozwiązania wdrożone dzięki rządowej specustawie uprościły proces zatrudniania obywateli Ukrainy i ułatwiły polskim pracodawcom uzupełnianie braków kadrowych w firmach – powiedziała Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Specustawa, o której mówiła Maląg, to rozwiązanie prawne mające pomóc ukraińskim uchodźcom w Polsce. Na mocy tych przepisów obywatele Ukrainy zyskali pełny dostęp do polskiego rynku pracy. Nie potrzebują już dodatkowych zezwoleń, a jedynym wymogiem jest zgłoszenie przez pracodawcę faktu zatrudnienia obywatela Ukrainy.

Jak podaje resort Maląg, dotychczas pracodawcy poinformowali o zatrudnieniu 77 tys. osób. Połowa spośród tej grupy to pracownicy wykonujący proste prace. Zatrudniani są także jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. Z danych ministerstwa wynika, że uchodźcy najczęściej pracują w magazynach, gastronomii i hotelarstwie. Zajmują się także sprzątaniem i znajdują zatrudnienie w budownictwie i rolnictwie.

Dane o zatrudnieniu z województw:

dolnośląskie – 8,1 tys.

kujawsko-pomorskie – 3,3 tys.

lubelskie – 2 tys.

lubuskie – 2,9 tys.

łódzkie – 6,9 tys.

małopolskie - 4,7 tys.

mazowieckie – 16,3 tys.

podkarpackie – 1 tys.

podlaskie – 1,5 tys.

pomorskie – 5,9 tys.

śląskie – 6,7 tys.

świętokrzyskie – 599

warmińsko-mazurskie – 2,4 tys.

wielkopolskie – 8,1 tys.

zachodnio-pomorskie – 3,7 tys. osób.

Brakuje pracowników... z Ukrainy

Tymczasem na alarm biją sadownicy i ogrodnicy, którym brakuje pracowników sezonowych ze Wschodu. I apelują do rządu o ułatwienia w zatrudnieniu obywateli kolejnych państw i wprowadzenie uproszczonych procedur. 

W ubiegłym roku do powiatowych urzędów pracy w Polsce wpłynęło ponad 478 tys. wniosków o wydanie zezwolenia na pracę sezonową. Z tego niemal 461 tys. dotyczyło Ukraińców. Stanowili oni ponad 90 proc. pracowników w ogrodnictwie, z czego około 50 proc. to byli mężczyźni – wynika z danych Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. W tej chwili jednak mężczyźni z Ukrainy przede wszystkim walczą.

Co prawda mamy w tej chwili w Polsce Ukraińców, którzy potrzebują pracy, ale większość z nich nie jest zainteresowana zatrudnieniem w rolnictwie. Potwierdzają to dane z raportu „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce” przygotowanego przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację Na Rzecz Wspierania Migrantów Na Rynku Pracy „EWL” i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Niemal 2/3 uchodźców ma wykształcenie wyższe, znacząco wzrósł odsetek osób z wykształceniem średnim. Wielu spośród uchodźców to wysoko kwalifikowani specjaliści (17 proc.), a także pracownicy sektora edukacji (15 proc.), usług (14 proc.), sprzedaży i handlu (13 proc.). 

40 złotych dziennie

Przypomnijmy, że każda osoba, która przyjmie pod swój dach uchodźców, może liczyć na rządowe wsparcie. To 40 zł dziennie za każdą osobę. Odpowiedni wniosek składa się w swoim urzędzie gminy lub miasta. Świadczenie miało być wypłacane tylko przez 60 dni, jednak wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zapowiedział, że ten czas zostanie przedłużony o kolejne 60 dni. To czas potrzebny uchodźcom na usamodzielnienie się. Wiceminister zaznaczył, że to ostatnie przedłużenie tego czasu.

Rządowe szacunki wskazują, że z pomocy polskich rodzin korzysta 600 tysięcy uchodźców. Od wybuchu wojny do tej pory polską granicę przekroczyło 2,8 mln Ukraińców. Numer PESEL wydano 970 tys. osób. 467 tys. z nich to osoby dorosłe.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Komentarze
Autor komentarza: żonaTreść komentarza: jaki mąż?????Data dodania komentarza: 19.06.2022, 05:59Źródło komentarza: Film o Annie Przybylskiej. Znamy datę premiery i wiemy, kto w nim wystąpiAutor komentarza: HctTreść komentarza: Współczuje rodzicom, ale pieniądze i brak czasu rodziców tak owocujeData dodania komentarza: 24.05.2022, 06:05Źródło komentarza: On ma 16, ona 14 lat. Policja szuka tych nastolatkówAutor komentarza: ElizaTreść komentarza: Napiszcie artykuł na temat opłat czynszu, media, dla osób, które chciały by przyjąć rodzinę z Ukrainy. Rząd ogłosił pomoc 40 zł, a to za mało informacji. Pokrycie jakich kosztów zawiera ta kwota. Co z tym, że mize ktoś udostępnić czasowo mieszkanie np 5 miesięcy.. To trudne, ale potrzebne tematy. Podobno nikt jeszcze nie dostał żadnej bawet zaliczki, na koszty utrzymania tych rodzin. Rzrba podejść do sprawy poważnie i wszystko wszystkim wyjaśnić. Chcemy pomagać, ale musimy płacić za prąd, wodę, gaz i czynsz.Data dodania komentarza: 08.05.2022, 04:25Źródło komentarza: W powiecie wejherowskim jest ponad 4 tysiące uchodźcówAutor komentarza: BasiaTreść komentarza: Pięknie, dobrze, że ocalono ten budynekData dodania komentarza: 12.04.2022, 12:16Źródło komentarza: EkoFabryka w konkursie „Modernizacja Roku – budowa XXI wieku” [ZDJĘCIA]Autor komentarza: JarekTreść komentarza: Brawo Panowie, tak trzymać !Data dodania komentarza: 01.04.2022, 10:18Źródło komentarza: Spirit in the forest w klipie z Pawłem Małaszyńskim [WIDEO]Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub jej rodzinę o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid tel.579925890Data dodania komentarza: 29.03.2022, 17:28Źródło komentarza: Wypadek na rondzie. Mężczyzna trafił do szpitala
Reklama