środa, 24 czerwca 2026 06:43
Reklama

ZUS. Cały czas można starać się o wsparcie

Negatywne skutki ekonomiczne pandemii COVID-19 zredukowała Tarcza Antykryzysowa. Zwolnienie z opłacania składek, świadczenia postojowe i inne ulgi pozwoliły ochronić nawet 6,5 mln miejsc pracy. Na jaka pomoc z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą nadal liczyć płatnicy i ubezpieczeni?
ZUS. Cały czas można starać się o wsparcie

Najpopularniejszą formą pomocy było zwolnienie z opłacania składek. Na Pomorzu kwota umorzonych składek wyniosła 794 mln zł, w całej Polsce natomiast przeszło 12 mld zł. Choć termin składania wniosków minął 30 czerwca, to grono płatników zwolnionych z opłacania składek może się jeszcze powiększyć. Wszystko za sprawą przepisów, które wejdą w życie 20 września. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie ze składek tych płatników, których nadpłaty lub wpłaty pokryły składki objęte zwolnieniem. Dotychczas obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone. W wyniku nowelizacji, nadpłaty na kontach w ZUS zostaną przywrócone. ZUS całą procedurę przeprowadzi z urzędu, nie ma więc potrzeby składania wniosków.

W dalszym ciągu można składać wnioski o świadczenie postojowe i jego kontynuację. Dotyczy to przedsiębiorców i wykonujących umowy cywilnoprawne. Świadczenie może być wypłacone maksymalnie trzy razy, najpóźniej do 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii. Świadczenie postojowe można dostać kolejny raz nawet jeśli między pierwszym, a drugim wnioskiem była np. miesięczna przerwa. Zleceniobiorcy, których zleceniodawca odmówił złożenia wniosku mogą ubiegać się o to świadczenie samodzielnie. Do tej pory oddziały ZUS w Gdańsku i Słupsku wypłaciły te świadczenia na kwotę nieco ponad 354 mln zł.

Kolejną z form wsparcia oferowaną przez ZUS jest odroczenie terminu płatności składek, bądź ich rozłożenie na raty bez opłaty prolongacyjnej. Aby skorzystać z pomocy trzeba zawrzeć z ZUS umowę. Nie ma tu znaczenia wielkość firmy, czy czas prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki uldze można opłacić raty lub odroczone należności później, bez konieczności płacenia odsetek. Istotny jest moment złożenia wniosku, jeśli zostanie on złożony przed terminem płatności składek, nie poniesie się żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek będzie złożony po terminie, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.

Płatnicy, którzy od stycznia 2020 r. mają zaległości w opłacaniu składek, mogą wystąpić o odstąpienie od pobierania odsetek od zaległości. Mogą z tego skorzystać wszyscy płatnicy, którzy mają problemy z terminowym opłacaniem składek ZUS w następstwie COVID-19. Odstąpienie od pobierania odsetek możliwe jest wyłącznie, gdy składki zostały już opłacone, jednak po ustawowym terminie płatności, co spowodowało naliczenie odsetek za zwłokę.

Wszelkie wnioski do ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej można składać wyłącznie przez PUE, czyli Platformę Usług Elektronicznych.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Nordowy Kaszub Treść komentarza: Interesująca wystawa. Ładne miejsce. Ciekawa relacja. Jedna tylko drobna nieścisłość: JPP urodził się w Czarnkowie. Ale w Wejherowie mieszka "od zawsze", więc nie ma sensu poprawiać. Zachęcam do zwiedzania wszystkich wystaw w WCK Data dodania komentarza: 21.09.2025, 06:42 Źródło komentarza: Komiksowo i Jubileuszowo – popkultura w czerni i biel Autor komentarza: Bożena Treść komentarza: Dzień dobry, czy obowiązują zapisy, jakieś wpisowe? nic na ten temat nie doczytałam. Data dodania komentarza: 16.05.2025, 08:41 Źródło komentarza: Bieg i marsz dla dobra – charytatywna akcja w Bolszewie! Autor komentarza: Andre Treść komentarza: Teodora Bolduana ujęto w obławie 14 września Data dodania komentarza: 12.05.2025, 20:28 Źródło komentarza: Obelisk Teodora Bolduana. W 82 rocznicę śmierci Autor komentarza: fan Treść komentarza: fajne Data dodania komentarza: 28.01.2025, 20:10 Źródło komentarza: Artystyczny relaks Autor komentarza: Adam Treść komentarza: Brzmi ciekawie, chętnie przeczytam Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:55 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii Autor komentarza: szubazdolka Treść komentarza: Elegancka recenzja. Podobnie jak książka, którą już miałem okazję przedpremierowo poznać. Ciekawa przygoda :) Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:54 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii
Reklama
Reklama