środa, 24 czerwca 2026 15:36
Reklama

15-letni rowerzysta potrącił pieszą na chodniku. Odpowie przed sądem rodzinnym

Przed sądem rodzinnym i nieletnich będzie tłumaczyć się 15-latek. Mieszkaniec Rumi jadąc rowerem po chodniku, potrącił pieszą kobietę, która z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach ruchu drogowego.
15-letni rowerzysta potrącił pieszą na chodniku. Odpowie przed sądem rodzinnym

Autor: Zdj: KPP Wejherowo

Wczoraj po godzinie 16:00 oficer dyżurny Komisariatu Policji w Rumi został poinformowany o potrąceniu pieszej na ul. Grunwaldzkiej. Na miejsce natychmiast pojechali funkcjonariusze ruchu drogowego, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, przeprowadzili oględziny oraz wykonali dokumentację fotograficzną. Funkcjonariusze wstępnie ustalili, że 15-latek jadąc rowerem po chodniku, prawdopodobnie nie ustąpił 26-letniej pieszej pierwszeństwa, w wyniku czego doszło do jej potrącenia. Poszkodowana doznała obrażeń ciała i została przewieziona do szpitala.

Policjanci sprawdzili, czy nieletni miał uprawnienia do kierowania rowerem. Po chwili okazało się, że nie miał uprawnień — karty rowerowej.

Teraz sprawą zajmą się policjanci ds. nieletnich, którzy po wykonaniu wszelkich ustaleń, skierują sprawę 15-latka do sądu dla nieletnich.


Pamiętajmy ! Zgodnie z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym

Rowerzysta może jechać chodnikiem tylko w przypadku kiedy:

• opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,

• szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,

• warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem i wózkiem rowerowym – jest karta rowerowa, w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.

Ważnym jest, aby każdy rowerzysta po ukończeniu 10 lat posiadał uprawnienia do kierowania rowerem, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że zna przepisy panujące na drodze i będzie ich przestrzegał, a przy tym nie będzie nikogo narażał na niebezpieczeństwo udziału w zdarzeniu drogowym.

Pamiętajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu roweru, kiedy chowamy go do piwnicy czy zostawiamy przed sklepem. Ofiarami przestępców stają się osoby, najczęściej takie, które niewłaściwie zabezpieczają cenne przedmioty. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej, a przede wszystkim naraża złodzieja na zatrzymanie go na gorącym uczynku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Nordowy Kaszub Treść komentarza: Interesująca wystawa. Ładne miejsce. Ciekawa relacja. Jedna tylko drobna nieścisłość: JPP urodził się w Czarnkowie. Ale w Wejherowie mieszka "od zawsze", więc nie ma sensu poprawiać. Zachęcam do zwiedzania wszystkich wystaw w WCK Data dodania komentarza: 21.09.2025, 06:42 Źródło komentarza: Komiksowo i Jubileuszowo – popkultura w czerni i biel Autor komentarza: Bożena Treść komentarza: Dzień dobry, czy obowiązują zapisy, jakieś wpisowe? nic na ten temat nie doczytałam. Data dodania komentarza: 16.05.2025, 08:41 Źródło komentarza: Bieg i marsz dla dobra – charytatywna akcja w Bolszewie! Autor komentarza: Andre Treść komentarza: Teodora Bolduana ujęto w obławie 14 września Data dodania komentarza: 12.05.2025, 20:28 Źródło komentarza: Obelisk Teodora Bolduana. W 82 rocznicę śmierci Autor komentarza: fan Treść komentarza: fajne Data dodania komentarza: 28.01.2025, 20:10 Źródło komentarza: Artystyczny relaks Autor komentarza: Adam Treść komentarza: Brzmi ciekawie, chętnie przeczytam Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:55 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii Autor komentarza: szubazdolka Treść komentarza: Elegancka recenzja. Podobnie jak książka, którą już miałem okazję przedpremierowo poznać. Ciekawa przygoda :) Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:54 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii
Reklama
Reklama