środa, 24 czerwca 2026 17:07
Reklama

Elektryfikacja i nowy przystanek. Jak zmieni się wygląd linii PKM?

Gotowy jest już projekt budowlany elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Spółka czeka na wydanie pozwolenia na budowę i przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na wykonawcę. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem budowa rozpocznie się w przyszłym roku.
Elektryfikacja i nowy przystanek. Jak zmieni się wygląd linii PKM?

Autor: Fot. mat. PKM

Wraz z elektryfikacją linii wybudowany zostanie nowy przystanek – 6@ Gdańsk Firoga. Obecnie zakończyły się prace nad projektem budowlanym inwestycji elektryfikacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Spółka właśnie odbiera go od wykonawcy (BPK Poznań). Procedowane jest także pozwolenie na budowę, które powinno zostać wydane w drugiej połowie 2020 r. Jeszcze w tym roku PKM planuje ogłosić przetarg, który wyłoni wykonawcę prac budowlanych. Zgodnie z harmonogramem potrwają one do 2023 r.

Linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej od początku planowana była do elektryfikacji. Jednak bez elektryfikacji linii kolejowej z Gdyni do Kościerzyny inwestycja była by bez celowa, a trakcja elektryczna kończyłaby się ślepo w Rębiechowie. Dlatego obecnie, kiedy Polskie Linie Kolejowe przygotowują projekt elektryfikacji linii 201 (Gdynia – Kościerzyna) obie, strategiczne dla regionalnego transportu linie będą elektryfikowane w tym samym czasie.

PKM na bieżąco uzgadnia szczegóły inwestycji z Polskimi Liniami Kolejowymi. W toku konsultacji pojawił się pomysł, aby PLK w pierwszej części projektu realizowanego na linii 201 zrealizowała odcinek od Gdańska Osowej do Rębiechowa i połączyła go z linią PKM. Dzięki temu już od 2023 r. elektryczne pociągi mogłyby jeździć pomiędzy Gdańskiem Wrzeszczem a Gdańskiem Osową. W takim przypadku stacja Gdańsk Osowa pełniłaby funkcję ważnego węzła przesiadkowego. Pasażerowie przesiadaliby się tam na pociągi spalinowe, którymi kontynuowaliby podróż w kierunku Gdyni.

Krajobraz Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zmieni się nie tylko dzięki elektryfikacji. Powstanie też zupełnie nowy przystanek. Będzie to, oznaczony symbolem 6@ przystanek Gdańsk Firoga. Peron oraz charakterystyczne czerwone wiaty zostaną wybudowane pomiędzy Matarnią a Portem Lotniczym. Z peronu będą mogli korzystać pracownicy licznych firm zlokalizowanych w rejonie  tzw. gdańskiej doliny krzemowej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Nordowy Kaszub Treść komentarza: Interesująca wystawa. Ładne miejsce. Ciekawa relacja. Jedna tylko drobna nieścisłość: JPP urodził się w Czarnkowie. Ale w Wejherowie mieszka "od zawsze", więc nie ma sensu poprawiać. Zachęcam do zwiedzania wszystkich wystaw w WCK Data dodania komentarza: 21.09.2025, 06:42 Źródło komentarza: Komiksowo i Jubileuszowo – popkultura w czerni i biel Autor komentarza: Bożena Treść komentarza: Dzień dobry, czy obowiązują zapisy, jakieś wpisowe? nic na ten temat nie doczytałam. Data dodania komentarza: 16.05.2025, 08:41 Źródło komentarza: Bieg i marsz dla dobra – charytatywna akcja w Bolszewie! Autor komentarza: Andre Treść komentarza: Teodora Bolduana ujęto w obławie 14 września Data dodania komentarza: 12.05.2025, 20:28 Źródło komentarza: Obelisk Teodora Bolduana. W 82 rocznicę śmierci Autor komentarza: fan Treść komentarza: fajne Data dodania komentarza: 28.01.2025, 20:10 Źródło komentarza: Artystyczny relaks Autor komentarza: Adam Treść komentarza: Brzmi ciekawie, chętnie przeczytam Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:55 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii Autor komentarza: szubazdolka Treść komentarza: Elegancka recenzja. Podobnie jak książka, którą już miałem okazję przedpremierowo poznać. Ciekawa przygoda :) Data dodania komentarza: 17.11.2024, 12:54 Źródło komentarza: Cymelium: baśnie z innej perspektywy – recenzja trzeciego tomu serii
Reklama
Reklama